Kuşaktan kuşağa el sanatları

Kuşaktan kuşağa el sanatları

Kuşadası’nda kadınların kurduğu KUŞAKK Kooperatifi, kendi ürettikleri el emeği ürünleri pazarlayarak hem tarihi el sanatlarını yeni kuşaklara tanıtıyor hem de kadınları istihdama kazandırıyor.

Kuşadası Belediye’si ve 18 girişimci kadının öncülüğünde 1,5 yıl önce kurulan Kuşadası Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi (KUŞAKK), ilçenin tarihi çatı kuşlarını el sanatı ahşap baskı tasarımlarla gelecek nesillere tanıtıyor.

KUŞAKK Başkanı Şerife Atınç

KUŞAKK Başkanı Şerife Atınç, Kuşadalı kadınları üretime kazandırma ve Kuşadası evlerinin çatılarını süsleyen çatı kuşlarını gelecek nesillere tanıtma hedefini bu projede buluşturduklarını belirtti. 2017 Aralık ayında 18 kurucu ortak ve belediye ile çıktıkları yolda, kısa sürede 105 ortağa ulaştıklarını vurgulayan Atınç, “Çalışmalarımızı Kuşadası Belediyesi öncülüğünde Çalıkuşu Kültür Evi’nde başlattık. İlk yılımızda kurslarımıza katılan Kuşadalı kadınların evlerinde ürettikleri çatı kuşu temalı pazar filelerini, kuş baskılı şalları, kırlentleri kermeslerde, festivallerde sattık. TÜRÇEV, Koç Müzesi gibi kuruluşların toplu siparişlerini karşıladık. İlçemizi ziyaret eden misafirlerimizin aldığı ürünlerle, katıldığımız etkinliklerle ürünlerimizi daha geniş kitlelere tanıtıyoruz” dedi. 

“Kuşaktan Kuşağa Yaratıcı El Sanatları” projesi ile GEKA desteği alan KUŞAKK, üretim faaliyetlerini gerekli makine, araç gereçlerle kendine ait atölyesinde yürütüyor. Ortaklara yönelik kurs çalışmalarına hız verildi. Ortaklar arasında yapılan görev dağılımıyla tasarım ve üretim grupları oluşturuldu. Kuşadası’nın farklı yerlerinde 3 satış noktası kuruldu.

Kuş motifli el baskısı şallarıyla, pazar fileleriyle yaratıcılıkta yeni bir yol çizen KUŞAKK, yeni ürün geliştirme çalışmalarına devam ediyor.

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar