Kurumsal Sosyal Sorumluluk stratejileri ile öne çıkan ilk 10 marka

Kurumsal Sosyal Sorumluluk stratejileri ile öne çıkan ilk 10 marka

Kurumsal Sosyal Sorumluluğa (KSS) yönelik çeşitli yaklaşımları vurgulamak için, önde gelen küresel şirketlerin bazılarının sürdürülebilir iş geliştirme konusundaki hedeflerine ve yenilikçi yaklaşım alanında nerede durduklarına bakmak gerekiyor.

Sektörler iş dünyasında sürekli değişen zorluklara odaklanırken, KSS’ye yönelik stratejiler kuruluşlar arasında farklı temalarla ortaya çıkıyor. Bu durum, sektör liderlerinin daha sürdürülebilir bir gelecek için nasıl bir yol tercih ettiklerinin göstergesi.

1. Bosch

Sosyal etki alanındaki hedeflerinde iklim nötrlüğü amaçlayan Bosch, sürdürülebilir gelişmeleri desteklemek için sunduğu diğer çözümlerin yanı sıra yüksek kaliteli, güvenilir elektronik ürünlerin önde gelen üreticisi konumunda. Tedarik zincirinin her aşamasında emisyonları azaltmak öncelikli hedefleri arasında yer alıyor.

2. TOMS

Sosyal sorumluluğu faaliyetlerinin merkezine alan ayakkabı markası TOMS, satılan her bir çift ayakkabı için bir çift ayakkabı bağışlama misyonuyla yıllardır sosyal etki yaratıyor.

TOMS’un satış stratejisi, sürdürülebilirlik bilincine sahip tüketicilere hitap ederken, aynı zamanda yetersiz hizmet alan topluluklardaki çocuklara 100 milyon çift ayakkabının ulaştırılmasını da sağlıyor.

3. Wells Fargo

Merkezi Kaliforniya’da bulunan Amerikan finansal hizmetler kuruluşu Wells Fargo, yıllık gelirinin yüzde 1,5’ini hayır kurumlarına bağışlamasıyla biliniyor.

Bu fonlar, gıda yardımı, yenilenebilir enerji ve bilim geliştirme programlarını destekleme çabaları dahil olmak üzere 14 bin 500’den fazla sivil toplum kuruluşuna ulaşıyor.

4. Pfizer

Pfizer, kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) yükümlülüklerini yerine getirmek için üç strateji ile sağlık yardımları sunuyor. Bunlar, bağış, hibe finansmanı ve afetlerde insani yardım sağlamak olarak üç başlık altında toplanabilir.

5. Netflix

Dizi, film, belgesel ve daha fazlasını içeren internet aracılığıyla geniş bir yelpazede yayın hizmeti veren Netflix şirketi, 52 haftalık ücretli ebeveyn izni sunarak şirket kültüründe ve çalışan ilişkilerinde pozitif etki yaratıyor.

6. Ford Otomotiv Şirketi

Amerika merkezli ve geçmişi 1903’lere dayanan otomobil üreticisi Ford, elektrifikasyona odaklanarak “daha iyi bir dünya inşa etme’’ hedefiyle hareket ediyor.

Ford tarafından benimsenen kilit uygulamalardan biri, daha geniş Çeşitlilik, Eşitlik ve Kapsayıcılık (DEI) stratejisinin bir parçası olarak çalışanlar arasındaki ücret farklılıklarında eşitlik sağlamak.

7. Coca-Cola

Çevre dostu şirket olmak Coca-Cola’nın odaklandığı öncelikli hedef. Bu kapsamda yüzde 100 bitki bazlı ambalajları hayata geçirme planları en önemli yenilikçi uygulamalarından biri olarak dikkat çekiyor.

Bitki bazlı ham maddeden üretilen ilk şişesini 2021 yılında sektöre duyuran Coca-Cola, yeni şişeyi geniş çapta üretim süreciyle uyumlu hale getirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

8. Starbucks

Kahve markaları arasında önde gelen kuruluşlardan olan Starbucks, iş modelinde Çeşitlik, Eşitlik ve Kapsayıcılığa (DEI) olan bağlılığı ile dikkat çekiyor.

Starbucks, ırksal ve sosyal eşitsizliği dengelemek amacıyla yerli kökenli insanları üst düzey yöneticilerle buluşturmak ve ortaklıklar geliştirmek üzerine kurgulanmış bir mentorluk programı geliştirdi.

Şirket, 2025 yılına kadar kurumsal rollerde yüzde 30, perakende ve üretimde yüzde 40 beyaz ırk dışındaki ırkların temsilini hedefliyor.

9. Alphabet

Google ve Google’a ait şirketleri bir çatı altında toplamak amacıyla 2015 yılında kurulan Alphabet’in KSS stratejisi, toplulukları dolaylı olarak desteklemeyi ve endişelerini gidermeyi amaçlıyor.

Arama motorunun ve desteklenen cihazların emisyon etkisini azaltma yolunda harekete geçen Google, iklim stratejisi uygulamalarında yıllara dayanan tecrübeye sahip. Şirketin en son çalışmalarından biri, sera gazı emisyonları için daha doğru ve etkin bir muhasebe sisteminin geliştirmesi.

10. Johnson & Johnson

İlaç ve tıbbi cihaz ürünleri sektöründe yer alan Amerikan şirketi Johnson & Johnson, KSS projelerinde bir örnek sergiliyor. Otuz yılı aşkın süredir ekolojik ayak izini en aza indirmek için mücadele ediyor.

Rüzgâr enerjisi kullanımı ve dünya genelindeki topluluklara temiz su sağlanması dahil olmak üzere geniş bir yelpazede sosyal etki çalışmaları yürütüyor.

https://bit.ly/40dkact

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar