Küresel Isınma Kurultayı İzmir’de yapıldı

Küresel Isınma Kurultayı İzmir’de yapıldı

Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) XI. Küresel Isınma Kurultayı’nı 29 Kasım 2019 Cuma günü İzmir’de Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Kurultay, Yaşar Üniversitesi, Folkart, Coca Cola ve GENSED sponsorluğunda, www.iklimekonomisi.org desteği ve İzmir Büyükşehir Belediyesi katkılarıyla yapıldı.

Yerel yöneticilerin, gazetecilerin, sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin katıldığı toplantıda Kurultay’ın sloganı olan ‘Temiz Enerji, Temiz Kentler’’ çağrısı destek buldu.

Kurultay’ın açılış konuşmalarını EGD Başkanı Celal Toprak, Küresel Isınma Kurultayı Komitesi adına Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış CEO’su Ali Haydar Bozkurt, EBSO Yönetim Kurulu Başkanı adına EBSO Enerji Grubu Başkanı Muhsin Dönmez ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer yaptı.

“Hükümetlerin doğaya zarar veren politakalarında ısrarcı olduğunu görüyoruz”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin 11 yıldır gerçekleştirdiği kurultay ile sahip olduğu vizyonu gösterdiklerini dile getirdi. Soyer, “Ekolojik yıkım, insanın kendini doğanın sahibi görmesi sebebiyle tüm yaşamımızı tehdit ediyor. Doğada yarattığımız her tahribat iklimde yarattığı etkiyle hepimizi etkiliyor. Toplumların farklı kesimlerinden insanlar karşı karşıya olduğumuz bu tehditten gezegenimizi korumak için uzun süredir çalışıyor. 2015 Paris İklim Zirvesi’ne devlet başkanlarının yanı sıra belediye başkanları da davet edildi. Bununla uluslararası bir zirveye ilk defa belediye başkanları da davet edilmiş oldu. Çünkü anlaşıldı ki, bu mücadele hükümet kararları, mevzuat düzenlemeleri veya yasalarla yürütülemez. Aşağıdan yukarıya sahiplenilmesi ve yerel yönetimlerle, vatandaşların dahil olması gereken bir süreçten bahsediyoruz. Pek çok hükümetin, doğaya zarar veren mevcut politikalarını değiştirmemekte ısrarcı olduğunu görüyoruz. Oysa içecek suyumuz, soluyacak havamız ve üzerinde yaşayacağımız bir toprak kalmadığında yönetilecek şehirler ya da ülkeler de olmayacak. Dolayısıyla tüm karar vericilerin bu sürece karşı derhal adım atması gerekiyor” dedi.

“Herkes elini taşın altına koymalı”

EGD Yönetim Kurulu Başkanı Celal Toprak, konuşmasında, “11 yıl önce iklim değişikliği konusunda farkındalığa katkı yapmak için yola çıkmıştık. İklim değişikliği ayrım yapmadan tüm insanlığı etkiliyor. Hepimizi aynı gemideyiz. Bu kötü gidişe dur demek için herkesin elini taşın altına koyması lazım yoksa yarın çok geç olacak. Biz bir gazeteci örgütü olarak elimizi taşın altını koyduk. Bu mücadeleye omuz verdik” İfadelerini kullandı.

“Marka fabrikalarında yenilenebilir enerji kullanmaya çalışıyoruz”

Küresel Isınma Kurultayı Komitesi adına söz alan Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt ise “Doğa içinden insanı aldığınız zaman kendi dengesini çok güzel kuruyor ve kendisini sürekli yeniliyor. Bütün bu olayı yaratan biziz. Bu konuda önlem almak için elimizden geleni yapmalıyız. Biz çocuklarımızı sokakları kirletme diye yetiştiriyoruz. Japonlar sokakta çöp görürsen al çöpe at diyerek yetiştiriyor. Bu nedenle Japonya’da sokaklar tertemizdir. Markamız kendi yarattığı kirliliğin ve küresel etkinin çok farkında. Bundan 50 yıl önce araç sayısının artacağını ön görüyor ve kendi yarattığımız kirliliğin önüne geçelim diyerek hibrit teknolojiyi uyguluyor. Marka fabrikalarında yenilebilir enerji kullanmaya çalışıyoruz” dedi.

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar