Kanada tek kullanımlık plastiklerin yasaklanması yolunda ciddi adımlar atıyor

Kanada tek kullanımlık plastiklerin yasaklanması yolunda ciddi adımlar atıyor

Kanada Hükümeti, alışveriş poşetleri ve plastik pipetler gibi tek kullanımlık plastikleri yasaklayan ve çevreden uzak tutmayı amaçlayan düzenlemeleri duyurdu.

Ülke genelinde yılda 15 milyar adet plastik alışveriş poşeti ve günde yaklaşık 16 milyon pipet kullanıldığını belirten hükümet yetkilileri, plastik kullanımında daha döngüsel bir ekonomiye doğru ilerlemenin karbon emisyonlarını yılda 1,8 megaton azaltabileceğini öne sürdü.

Kanada Sağlık Bakanı Jean-Yves Duclos, yeni düzenlemelerin Kanada için bir dönüm noktası olacağını, çevreyi korumak ve ülke genelinde daha temiz ve sağlıklı topluluklar yaratmak için etkin adımlar atıldığını söyledi.

Yeni düzenlemelerin, alışveriş poşetleri, çatal bıçak takımları, geri dönüştürülmesi zor plastikten imal edilmiş veya bunları içeren yemek servis gereçleri, karıştırma çubukları ve pipetler için geçerli olacağı belirtildi.

2025’te plastik ihracatının yasaklaması hedefleniyor

Geçiş döneminde işletmelere yardımcı olmak ve mevcut stoklarını eritmek için yeterli zaman sağlamak amacıyla Aralık 2022 tarihinden itibaren bu ürünlerin üretimi ve ithalatına yasak getirilmesi ve Aralık 2023 tarihinden itibaren de satış ve kullanımının tamamen yasaklanması konusunda anlaşmaya varıldı. Aynı zamanda hükümetin 2025 yılının sonuna kadar altı kategoride plastik ihracatını yasaklamasıyla, uluslararası alanda Kanada’nın öncü hükümet durumuna geleceği öne sürüldü.

Yeni yasakların önümüzdeki on yıl içinde, 1,3 milyon tondan fazla geri dönüştürülmesi zor plastik atığın ve bir milyondan fazla çöp poşetine eşdeğer 22 bin ton plastik kirliliğini ortadan kaldırması bekleniyor.

Kaynak:

https://esgtoday.us10.list-manage.com/track/click?u=f89d68518db6e2585b0808206&id=54c35c3175&e=5e39699af1

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar