İstanbul Teknik Üniversitesi Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarında Dünya 34’üncüsü oldu

İstanbul Teknik Üniversitesi Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarında Dünya 34’üncüsü oldu

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), dünya genelindeki üniversitelerin BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarını gerçekleştirmedeki başarılarını değerlendiren Times Higher Education (THE) 2024 Etki Sıralaması sonuçlarına göre dünyanın en iyi 34. üniversitesi oldu. Türkiye’de ise bu konuda birinci sırada yer aldı.

2024’ü Küresel Etki Yılı ilan eden İTÜ, Birleşmiş Milletler’in dünyanın temel on yedi sorununa çözüm olarak önerdiği Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları üzerine Times Higher Education (THE) tarafından yapılan değerlendirme sonuçlarında büyük başarı kazandı.

Üniversite, 2020’de bulunduğu 601+ seviyelerinden, gerçekleştirdiği sürdürülebilirlik çalışmalarıyla istikrarlı biçimde yükselerek bu noktaya geldi. 

İTÜ Rektörü Prof Dr. İsmail Koyuncu, ‘’İTÜ’nün, birçok alanda son 4 yıldaki yükselişi, büyük bir emeğin ürünü olduğu gibi, aynı zamanda kurumsal olarak sürdürülebilirliğe verdiğimiz önemin de belirgin bir yansımasıdır. Derecelendirme sonuçları, üniversitemizin küresel saygınlığını gözler önüne sermeye davam ediyor. Her yıl zirveye daha da yaklaşma hedefimizin bilinci içinde akademisyenlerimiz, öğrencilerimiz, mezunlarımız, personelimiz ve tüm paydaşlarımızla birlikte İTÜ ailesi olarak çok çalışıyoruz. Bu başarımıza katkı sağlayan tüm İTÜ’lülere çok teşekkür ediyorum’’ dedi.

İstanbul Teknik Üniversitesi, THE 2024 Etki Sıralaması sonuçlarına göre 4. Amaç olan ‘’Nitelikli Eğitim’’ de geçen yıl bulunduğu 10. sıradan bu yıl 5. sıraya yükseldi. 9. Amaç olan ‘’Sanayi, Yenilikçilik ve Altyapı’’ başlığında ise dünyada 25. oldu. Üniversite ayrıca, geçen yıl 99. olarak sıralandığı 15. Amaç olan ‘’Karasal Yaşam’’ başlığında 34. sıraya yükseldi ve 8. Amaç olan ‘’İnsana Yakışır İş ve Ekonomik Büyüme’’ de 51. sırada yer aldı. 

Bu sonuçlar çerçevesinde İTÜ, her yıl sıralamaya dahil olan üniversite sayısında artışa rağmen sıralamadaki yerini artan bir ivmeyle sürdürüyor.

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar