İngiltere’den Sosyal Bir Girişim: Too Good To Go

İngiltere’den Sosyal Bir Girişim: Too Good To Go

Jamie Crummie ve Mette Lykke’nin önderliğinde bir grup girişimci, 2016 yılının haziran ayında gıda israfını önlemek için Too Good To Go isimli bir uygulama geliştirdi. Uygulama şimdiye kadar küresel çapta 24,7 milyon öğün kurtardı. Peki bu fikir nasıl ortaya çıktı?

Günümüzde, dünyadaki yiyeceklerin üçte biri israf oluyor. İngiltere’ye baktığımızda, her yıl 10 milyon tonun üzerinde yemeğin çöpe gittiğini görüyoruz. Bu atığın yılda 17 milyar İngiliz sterlini, yani 125,8 milyar Türk Lirası değerinde olduğu tahmin ediliyor. Ülkemizde ise Türkiye İsrafı Önleme Vakfı’nın 2018 raporuna göre, Türkiye’de bir yıl içinde 214 milyar liralık gıda israfı yaşanıyor. Oysa çöpe atılan bu yiyeceklerin bir kısmı gayet iyi durumda. Bu da şu demek: Çöpe gitmek için çok iyiler. “Too Good To Go” girişimi de adını buradan alıyor.

Yiyecek israfıyla savaş

Too Good To Go sayesinde insanlar fazla yemeklerini kolayca satabiliyor. Böylece israf azaltılırken insanlar da lezzetli yiyeceklerle buluşuyorlar. Uygulamanın bir diğer artısı da yerel işletmeleri desteklemesi. Ellerinde kalan iyi durumdaki yiyecekleri daha uygun fiyata satan şirketler hem israflarını azaltıyor hem de yeni müşterilerle buluşuyorlar.

Peki uygulamanın hedefi ne? Too Good To Go’nun vizyonu israfın olmadığı bir dünya. Bu hedefe ulaşana kadar durmayacağını belirten girişim Avrupa’da gittikçe yayılıyor. Uygulama şu anda Avusturya, Belçika, Danimarka, Fransa, Almanya, İtalya, Norveç, Polonya, Portekiz, İspanya, İsveç, İsviçre, Hollanda ve Birleşik Krallık olmak üzere 14 Avrupa ülkesinde faaliyet gösteriyor.

Her öğün gezegeni 2,5kg CO2’den kurtarıyor

Gıda israfını azaltmak demek, aynı zamanda küresel ısınmayı tersine çevirmek demek. Yani Too Good To Go sadece israfı azaltmakla kalmıyor, küresel ısınmanın da olumsuz etkilerinin azalmasını sağlıyor. Peki bu nasıl mümkün? Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansına göre her öğün, gezegeni 2,5kg CO2’ten kurtarıyor. Too Good To Go da şimdiye kadar küresel çapta 24,7 milyon öğünün israf olmasını engelleyerek gezegenimizi 61,645 ton CO2’ten kurtardı.

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar