İklim değişikliği okyanus jöleleşmesine yol açabilir

İklim değişikliği okyanus jöleleşmesine yol açabilir

İklim değişikliği birçok deniz canlısı üzerinde önemli bir baskı oluştururken, denizanaları bundan faydanalabilir.

İklim değişikliği okyanusları ısıtırken, denizanalarının da yaşam alanları genişliyor. Bilim insanlarına göre, yüzyılın ikinci yarısında sekiz denizanası türünden yedisinin değişen koşullar neticesinde yaşamak için kutuplara doğru genişleyeceklerini ön görüyor.

Almanya’daki Alfred Wegener Enstitüsü’nden (AWI) uzmanlar tarafından yapılan bir araştırma, sekiz farklı Arktik denizanası türünü inceledi. Bilgisayar modelleri aracılığıyla onları artan su sıcaklıklarına, deniz buzunun geri çekilmesine ve diğer değişen çevre koşullarına maruz bıraktılar.

Simülasyonlar, özellikle aslan yelesi denizanasının mevcut yaşam alanını üç katına çıkararak deniz besin ağını ve Arktik balık popülasyonlarını etkileyebileceğini gösterdi.

Araştırma bulguları, okyanusun balıkların egemen olduğu bir besin ağından denizanalarının egemen olduğu bir ağına dönüştürebileceğine işaret ediyor. Birçok bilim insanı, dünya çapında denizanası popülasyonlarında artışa neden olan ‘’okyanus jöleleşmesi’’nin yaklaşmakta olduğu konusunda uyarıyor.

Okyanus jöleleşmesi: Denizanalarının yükselişi

AWI’de Arktik denizanaları konusunda uzmanlaşmış bir araştırma grubu olan ARJEL’de (Arctic Jellies) araştırmacı ve çalışmanın baş yazarı olan Dmitrii Pantiukhin, ‘’Bu sonuçlar, iklim değişikliğinin Arktik Okyanusu’ndaki ekosistemleri ne kadar dramatik bir şekilde etkileyebileceğini açıkça gösteriyor. Denizanası habitatları için öngörülen genişlemenin, tüm besin ağı üzerinde muazzam, kademeli etkileri olabilir’’ diyor.

Deniz canlıları ekosistemindeki önemine rağmen şeffaf jelatinimsi organizmalar ekolojik çalışmalarda sıklıkla unutuluyor. Bu araştırma bilgimizdeki önemli bir boşluğu dolduruyor.

İklim değişikliği denizanalarının hakim olduğu bir okyanus anlamına gelebilir. Araştırmacılar, gelecekte denizanası ve diğer jelatinimsi zooplanktonların iklim değişikliğinden yararlanacak az sayıda organizmadan biri olabileceğini söylüyor.

Baş yazar Pantiukhin, birçok insan için önemli bir besin kaynağı olan balığın gelecekte nasıl gelişeceğini merak eden herkesin denizanasına göz kulak olması gerektiğinin altını çiziyor.

Kaynak:

https://www.earth.com/news/arctic-invasion-jellyfish-are-moving-north-in-a-warming-climate/

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar