H&M ve IKEA tekstil sektöründe geri dönüşümün güvenli yollarını belirlemek için iş birliği yaptı

H&M ve IKEA tekstil sektöründe geri dönüşümün güvenli yollarını belirlemek için iş birliği yaptı

İki yıl süren işbirlikçi çalışmaların tamamlanmasından sonra H&M ve IKEA, geri dönüştürülen tekstilin sunduğu olanakları ve zorlukları, kimyasal atık perspektifinden anlamak ve döngüsel ekonomi mevzuatına katkı sağlamak için çalışmalarının bulgularını paylaşacak.

Her geçen gün sayıca artan ürün ve operasyonlarını daha sürdürülebilir hale getirmeye çalışan şirketler için döngüsel yaklaşımlar bu hedeflere ulaşmanın en umut verici yollarından biri olarak görülmeye başladı. Bu doğru bir yaklaşım olsa da İsveçli araştırmacılar, döngüsel ekonominin başarılı olması için öğrenecek ve hesaba katacağımız daha çok şey olduğunu belirtiyorlar.

H&M grup ve Inter IKEA grup, 2030 yılına kadar yüzde 100 yenilenebilir, geri dönüştürülmüş ve diğer sürdürülebilir kaynaklı malzemeleri kullanacaklarını taahhüt ediyorlar. Bu vaatleri yerine getirmenin önemli adımlarından biri, temiz ve geri dönüştürülebilir malzeme kaynakları bulmak, ancak bu o kadar kolay olmuyor.

2019 yılında büyük ölçekli zorluğun üstesinden gelmek için güçlerini birleştiren iki şirket, dünyanın her yerinden temin edilebilen geri dönüştürülmüş tekstillerde bulunan toksik kimyasalları inceleyen bir çalışma başlattı. Stratejik olarak bilgiyi artırmak, veri alışverişi yapmak ve endüstri genelinde kimyasal şeffaflığı teşvik etme çabaları, iş birliğinin asıl amacını teşkil ediyor.

Tekstil endüstrisinde etkin bir değişim için iş birliğinin önemini fark eden diğer büyük tekstil şirketleri de 2020 sonbaharında çalışmaya dahil olarak katkıda bulundu. Bu şirketler arasında Adidas, Bestseller, GAP, Kingfisher ve PVH Corp yer alıyor. Çalışmaya katılan şirketlerin büyüklüğü ve varlığı, gerekli değişiklikleri yönlendirmek için büyük bir fırsat yarattı ancak, çalışma şimdilik tamamlanmışsa da daha yapılması gereken çok iş var.

Bulgular ZDHC ve Greenpeace’in çalışmalarına dayanıyor

IKEA Sürdürülebilirlik Direktörü bu çalışma sayesinde verilerin dijital platform üzerinden paylaşılmasının, şeffaflık ve bilgi paylaşımı oluşturmasının ve sadece geri dönüştürülmüş, yenilenebilir malzemeleri kullanma yolculuğumuzdan sonraki adımların atılmasında şirketleri destekleyecek bulguların sağlandığının altını çiziyor.

Elde edilen bulgular, uzun süredir tekstil endüstrilerini zararlı kimyasallardan arındırma çabalarıyla bilinen ZDHC ve Greenpeace’in çalışmalarına dayanıyor. Geri dönüştürülmüş malzemelerde eski ve tehlikeli kimyasallardan arınmanın, moda ve tekstil endüstrisinde etkin bir döngüselliği ve sürdürülebilirliği gerçekleştirmenin anahtarı olarak görülüyor.

H&M ve IKEA, çalışmalar sonucunda elde edilen bulguların toksik olmayan ve güvenli geri dönüştürülmüş tekstillerin kullanımını sağlamak ve bu konudaki kamu politikalarını desteklemek için yol gösterici olacağını açıklıyorlar.

Kaynak:

https://sustainablebrands.com/read/chemistry-materials-packaging/large-scale-study-from-h-m-ikea-shows-safer-path-forward-for-recycled-textiles

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar