Heinz kağıt bazlı şişesi geliştiriyor

Heinz kağıt bazlı şişesi geliştiriyor

Kraft Heinz markası sürdürülebilir ambalaj ve iklim hedeflerini ilerletme amaçları doğrultusunda ketçap şişelerinin kağıt bazlı, yenilenebilir ve geri dönüştürülebilir versiyonunu geliştirme planlarını duyurdu.

Yeni ambalajın, viski markası Johnnie Walker’a kağıt bazlı şişe üreten sürdürülebilir ambalaj teknolojisi firması Pulpex ile ortaklaşa geliştirileceği açıklandı. Bu gelişme, gıda devinin 2025 yılına kadar ambalajlarının tamamını geri dönüştürülebilir, yeniden kullanılabilir veya gübrelenebilir duruma getirme konusundaki uzun vadeli stratejisinin bir parçasını oluşturuyor.

Sorumlu şekilde yönetilen ormanlardan elde edilen yenilenebilir hammaddeler kullanarak odun hamurundan şişeler oluşturan örnek bir teknolojiye sahip olan Pulpex, 2020 yılında girişim yönetimi şirketi Pilot Lite ve alkollü içecek firması Diageo’nun ortaklığıyla hayata geçirildi. Konsorsiyumun diğer ortakları arasında Unilever, PepsiCo, sağlık hizmeti ürünleri firması GSK, Castrol ve Estee Lauder yer alıyor.

Yüzde 30 geri dönüştürülmüş içerikten üretilen cam şişeler

Pulpex, kağıt bazlı ambalajın cam şişeye göre yüzde 90 ve yaygın olarak kullanılan PET plastiğe göre yüzde 30 daha az karbon ayak izine sahip olduğunu iddia ediyor.

Heinz ve Pulpex, halihazırda yüzde 30 geri dönüştürülmüş içerikten üretilen cam şişe ve plastik şişelerle birlikte satışa sunulması planlanan yeni ambalajın prototipini geliştirme sürecinde birlikte çalışıyor. Gıda devi kağıt bazlı ambalajı geleceğin şişesi olarak tanımlıyor.

Pulpex CEO’su Scott Winston, kağıt bazlı ambalajın etki alanının çok geniş olduğuna inandıklarını ve Heinz gibi her haneye girebilen büyüklükteki küresel markaların bu tür yenilikçi teknolojileri benimsemelerinin insanlık ve gezegen için iyi bir gelişme olduğunu söyledi.

Ambalaj atıklarının sektör genelinde zorlu bir sorun teşkil ettiğini söyleyen Kraft Heinz CEO’su Miguel Patricio, işletmelerin üzerine düşeni yapması gerektiğini vurguladı.

Şirket, ikonik ketçaplarının 2021’de İngiltere’de üretileceğini ve dört yıl içinde İngiltere merkezli bir gıda üretim tesisine 140 milyon sterlin yatırım yapmayı planladığını duyurdu.

Kaynak:

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar