Engellilik Çalışmaları Güz Okulu’na başvurular başlıyor

Engellilik Çalışmaları Güz Okulu’na başvurular başlıyor

Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Politika Forumu ve Research Worldwide Istanbul ortaklığıyla 1-11 Eylül 2020’de düzenlenecek olan Engellilik Çalışmaları Güz Okulu 2020 başvuruları açıldı. Engelliliğe insan hakları yaklaşımını esas alan, eğitim dili Türkçe ve ücretsiz olan program, COVID-19 salgını sebebiyle uzaktan eğitim yoluyla yapılacak.

Lisansüstü düzeyde engellilik çalışmaları alanında araştırma yürüten ya da yürütmeyi planlayan öğrencilere yönelik bir eğitim programı olan Engellilik Çalışmaları, Güz Okulu’yla katılımcılara hukuk, eğitim bilimleri, sosyal politika, siyaset bilimi, sosyoloji, mimarlık, tıp, toplumsal cinsiyet çalışmaları ve psikoloji gibi engellilik çalışmaları açısından önemli disiplinlerin engelliliğe yaklaşımlarına ilişkin perspektif kazandırması hedefleniyor. Programda farklı disiplinlerden engellilik alanında eğitim ve araştırma faaliyetlerinde bulunan öğretim üyelerinin katkılarıyla; engellilik kuramları ve modelleri, engelliliğin farklı disiplinlerde ele alınış biçimleri, engelli hakları yaklaşımını araştırma kurgusu, yöntem ve analize eklemleme yolları ele alınacak. Eğitimin son gününde ise katılımcılar araştırma önerilerini sunacak ve öğretim üyeleriyle diğer katılımcılardan geri bildirim alacaklar.

Ücretsiz ve eğitim dili Türkçe olan program toplam 9 ders ve katılımcı sunumlarını içeren iki tam günlük oturumlardan oluşuyor. Eğitimin tüm aşamalarına tam katılım göstermek zorunlu. COVID-19 salgını sebebiyle uzaktan eğitim yoluyla yapılacak olan programın eğitsel materyalinin tümüyle erişilebilir olması için azami çaba gösterilecek. Eğitim programı engelliliğe insan hakları yaklaşımını esas alıyor. Araştırma özetlerinin insan hakları yaklaşımıyla uyuşmayan herhangi bir biçimde ayrımcı bir dil, yaklaşım ve yöntem içermemesi şartı aranıyor.

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar