Eğitim ve öğretimden erken ayrılma oranı yüzde 34,8

Eğitim ve öğretimden erken ayrılma oranı yüzde 34,8

Türkiye’de eğitim ve öğretimden erken ayrılma oranı yüzde 34,8 iken,Sulukule Gönüllüleri Derneği hayata geçirdiği Benim Okulum Benim Haklarım projesiyle, İstanbul Karagümrük’te risk altındaki ve ayrımcılığa maruz kalan çocukları ve öğretmenleri veya anneleri olmak üzere etraflarındaki aktörleri, sosyal gelişim ve haklar açısından güçlendirmeyi ve böylece okula devam oranlarını artırmayı hedefliyor.

Eğitim Reformu Girişimi’nin 2016-2017 Eğitim İzleme Raporu’na göre Türkiye’de ilkokul çağındaki çocukların yüzde 91,2’si okula gidiyor. Rapora göre ortaokulda net okullaşma oranı Türkiye genelinde yüzde 95,7 iken ortaöğretimde ise yüzde 82,5. Okullaşma oranları olumlu bir tablo çiziyor olsa da, okullaşma oranları kadar okula devam, sınıf tekrarı ve erken ayrılma oranları da eğitime erişimin önemli göstergelerinden. Millî Eğitim Bakanlığı’nın verilerine göre, Türkiye’de eğitim ve öğretimden erken ayrılma oranı yüzde 34,8.

Okulu terki önlemek için geliştirilen bir mahalle projesi: Benim Okulum Benim Haklarım

Sulukule Gönüllüleri Derneği ‘‘Benim Okulum Benim Haklarım’’ projesi, İstanbul Karagümrük’te risk altındaki ve ayrımcılığa maruz kalan çocukları ve öğretmenleri veya anneleri olmak üzere etraflarındaki aktörleri, sosyal gelişim ve haklar açısından güçlendirmek ve böylece okula devam oranlarını artırmak amacıyla hayata geçirildi. Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ortaklığı, Sabancı Vakfı’nın mali katkısıyla desteklenen proje kapsamında çocukların istekleri ve ihtiyaçları doğrultusunda, çocuklara hitap edecek sosyal beceri atölyeleri düzenleniyor. Haftada dört kez çocuklarla ritim ve fotoğraf atölyeleriyle birlikte yaşam ve toplumsal cinsiyet temalarında haklar atölyeleri yapılıyor.

Sulukule Gönüllüleri Derneği, atölyelere katılan çocukların okulu terk etmek konusundaki düşüncelerini bir videoda topladı:

 

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar