Dijital finans, SKA’nın finanse edilmesini sağlayabilir

Dijital finans, SKA’nın finanse edilmesini sağlayabilir

BM Genel Sekreteri’nin çağrısıyla toplanan finans, iş dünyası, hükümet ve kalkınma liderleri grubuna göre, dijital finansın potansiyeli harekete geçirilirse, sürdürülebilir kalkınmayı dönüştürücü etkiler yaratabilir.

COVID-19 küresel salgınının yarattığı benzeri görülmemiş sosyal ve ekonomik kriz, dünyada milyonlarca insana yardımların iletilmesi, işletmelerin desteklenmesi, işlerin ve geçim imkanlarının korunmasında dijital finansın rolünü gözler önüne serdi.

Bir yanda küresel salgın, dijital finansın yararlarını hemen ortaya koysa da, finansın dönüşümünde dijitalleşmenin geleneksel işleyiş biçimlerini kökten değiştirme potansiyeli çok büyük. Mobil ödeme teknolojileri, bir milyarı aşkın insan için mobil telefonları birer finansal araca dönüştürdü. Dijital uygulamalar, kripto para birimleri, kripto varlıklar, denkler arası borç verme, kitle fonlama platformları ve çevrimiçi pazarların gelişmesinde büyük veriler ve yapay zekayı destekliyor.

BM Genel Sekreteri’nin Dijital Finans Görev Gücü tarafından bugün yayımlanan “İnsanların Parası: Sürdürülebilir Geleceği Finanse Etmek için Dijitalleşmeden Yararlanmak” adlı yeni rapor, iddialı ve pratik bir Eylem Gündemi ortaya koyuyor. Anafikir olarak, insanların parasını Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA’lar) tarafından topluca ifade edilen insan ihtiyaçlarıyla daha uyumlu hale getirecek ölçekte bir dijital dönüşümün oluşmasında, dijital finansın, vergi mükellefleri ve yatırımcılar olarak insanları güçlendirecek biçimlerde nasıl kullanılabileceğini ortaya koyuyor.

Rapor, dünyada milyarlarca insanın çalışma, harcama ve sosyalleşme için dijital araçları kullanmak suretiyle COVID-19 küresel salgınına nasıl yanıt verdiğini anlatıyor. Rapor’a göre, dünyadaki finansal kaynakların nihai sahibi olan insanları, bugün ve gelecekte ihtiyaçlarını karşılamak üzere finansı kontrol eder hale getirecek biçimde dijitalleşmeden yararlanmak için elimizde tarihi bir fırsat var.

Görev Gücü, finansmanı SKA’larla uyumlaştırmada dijitalleşmeden yararlanmak için beş katalitik (hızlandırıcı) fırsatı tanımlıyor. Bu fırsatların hepsi birlikte ele alındığında, küresel finansın çoğunu kapsıyor:

  • Küresel sermaye piyasalarında dolaşan büyük para yığınlarını SKA’lar ile uyumlaştırmak;
  • Küresel ekonominin büyük bir kısmını teşkil eden kamu maliyesinde etkinlik ve hesap verebilirliği artırmak;
  • Dijital birikmiş yurtiçi tasarrufları uzun vadeli kalkınma finansmanına yöneltmek;
  • İnsanları, kendi tüketim harcamalarını SKA’larla nasıl ilişkilendirecekleri hakkında bilgilendirmek;
  • İstihdam ve gelir yaratıcı küçük ve orta ölçekli işletmeler dünyası için cansuyu finansmanını hızlandırmak.

Görev Gücü’nün ortaya koyduğu Eylem Gündemi, bu fırsatlardan yararlanmak için neler yapılması gerekiyorsa yapmaları için işletmeler, politika belirleyiciler ve finansmanı yönetenleri harekete geçmeye çağırıyor.

Görev Gücü, toplumsal yarar için dijitalleşmeden yararlanmanın, teknolojinin dayattığı kaçınılmaz bir durum değil, bir tercih olduğunu düşünüyor. Eylem Gündemi de, azaltılmaması halinde dışlanma, ayrımcılık ve eşitsizlikleri derinleştirebilecek ve finansı, kapsayıcı ve sürdürülebilir kalkınmanın ihtiyaçlarından daha da ayırabilecek dijital riskleri aşmak için gereken eylemlere işaret ediyor.

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar