BM: Dünya 3 derecelik iklim ısınmayla karşı karşıya

BM: Dünya 3 derecelik iklim ısınmayla karşı karşıya

COP28 Zirvesi öncesinde, Dünya’nın üç derecelik iklim ısınmasıyla cehennem gibi olacağı konusunda uyarıda bulunan Birleşmiş Milletler, tek çarenin karbon emisyonlarını rekor derecede azaltmak olduğunu tekrarladı.

28’inci Birleşmiş Milletler İklim Konferansı (COP28) 30 Kasım-12 Aralık tarihleri arasında Dubai’de düzenlenecek. 

BM Çevre Programı’nın (UNEP) en son yayımladığı yıllık emisyon açığı raporu, emisyonların azaltılması konusunda devam eden başarısızlıklar nedeniyle dünyanın, Paris Anlaşması’nda belirlenen seviyelerin çok üzerinde sıcaklık artışı ile karşı karşıya olduğu sonucuna varıyor.

UNEP’in hesaplamalarına göre, küresel emisyonlar 2022 yılında yıllık yüzde 1,2 artarak tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 57,4 gigaton karbondioksit seviyesine ulaştı.

Raporda, uluslararası kabul görmüş 1,5C derecelik sıcaklık artışını sağlayabilmek için 2030 yılına kadar halihazırda öngörülen toplam 22 milyar ton karbondioksitin azaltılması gerektiği belirtiliyor.

Bu rakam, küresel emisyonların yüzde 42’sine tekabül ediyor ve Çin, ABD, Hindistan, Rusya ve Japonya olmak üzere dünyayı en çok kirleten beş ülkenin toplam emisyonuna eşdeğer.

Bugüne kadar gerçekleşen 1,4 derecelik artışın bedelinin sıcak hava dalgaları, seller, kuraklıklar, ölümler ve geçim kaynaklarının azalması olduğu; 3 derecelik artışta ise felaket yaşanacağı belirtildi. 

UNEP İcra Direktörü Inger Andersen, ‘’Gezegende iklim değişikliğinden etkilenmeyen tek bir kişi veya ekonomi kalmadı. Bu nedenle emisyonlar, sıcaklık ve aşırı hava koşulları konusunda istenmeyen ayarlar yapmaktan vazgeçmeli ve bu konularda başka rekorlar kırmaya yönelmeliyiz’’ dedi.

Guterres, ‘’Mevcut eğilimler gezegenimizi 3 derecelik sıcaklık artışına doğru sürüklüyor. Bu durum başarısızlığın göstergesidir. Savunmasız olanlara ihanettir ve kaçırılmış büyük bir fırsattır. Yenilenebilir kaynaklar hiç bu kadar ucuz ve erişilebilir olmamıştı. 1,5 derece sınırını gerçeğe dönüştürmek hala mümkün. İklim krizinin zehirli kökü olan fosil yakıtların ortadan kaldırılması gerekiyor’’ sözleriyle düşüncelerini aktardı.

Kaynak:

https://www.edie.net/world-on-track-for-hellish-2-9c-of-warming-by-end-of-century-un-warns/?utm_content=World%20on%20track%20for%20%E2%80%98hellish%E2%80%99%202.9C%20of%20warming%20by%20end%20of%20century%2C%20UN%20warns&utm_campaign=edie%20daily%20news%20alert&utm_medium=Email&utm_source=AdestraCampaign

https://www.theguardian.com/environment/2023/nov/20/world-facing-hellish-3c-of-climate-heating-un-warns-before-cop28?utm_term=655f411b04fb5b313bca5c6bee52eead&utm_campaign=DownToEarth&utm_source=esp&utm_medium=Email&CMP=greenlight_email

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar