BERABER’de hayvan hakları konuşuldu

BERABER’de hayvan hakları konuşuldu

AB Türkiye Delegasyonu tarafından hayata geçirilen Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı’nın farklı hakları ele alan serisi BERABER’in  27 Ekim’deki buluşmasında hayvan hakları konuşuldu.

Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı’nın hayata geçirdiği BERABER, hayvan hakları çerçevesinde var olan mevcut sorun ve çalışmaları, bu çalışmalar sırasında kullanılan stratejileri ve uygulamaları gerçekleştirmek için gereken ihtiyaçları konuşmak amacıyla 27 Ekim Salı günü, bu alanda çalışan sivil toplum örgütlerinden temsilcileri, aktivistleri ve gönüllüleri bir araya getirdi. Hayvan hakları konusunda gerçekleşen canlı sohbet serisinde, diğer haklar için düzenlenen sohbetlere oranla daha az katılımcının olduğu dikkat çekti.

Hayvan hakları konusunda neler yapılıyor?

Buluşmada katılımcılar, “Mevcut sorunları çözmek için nasıl çalışmalar yürütüyorsunuz? Bu çalışmalarda kullandığınız yol, yöntem ve stratejiler neler?” soruları etrafında görüşlerini ve deneyimlerini paylaştı. Buna göre, stratejiler ve yapılan çalışmalar arasında en çok sosyal medya çalışmaları öne çıktı. Sosyal medya çalışmalarını ise hak savunuculuğu, besleme gönüllülüğü, farkındalık, lobicilik, araştırma ve ihlalleri raporlama çalışmaları takip etti.

İhtiyaçlar neler?

Hayvan hakları konusunda çalışmalar gerçekleştirirken en çok STK’lar arası işbirliğine ve kamu işbirliklerine ihtiyaç duyulduğu belirtildi. Diğer ihtiyaçlar arasında, finansal kaynak, gönüllüler ve bilgi yer aldı. Hayvan hakları konusunda faaliyet gösteren STK’lardaki finansal yetersizlikten kaynaklanan profesyonel eksikliğinin, hayvan hakları savunuculuğu konusundaki sürdürülebilirliğin önünde engel olduğu vurgulandı. Aynı zamanda, gönüllü olarak hayvan beslemenin hak savunuculuğuyla beraber yapılması gerektiğine de dikkat çekildi.

BERABER’in bir sonraki etkinliği 9 Kasım’da tüketici hakları konusunda gerçekleşecek.

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar