Avrupalılar et tüketimlerini azaltıyor

Avrupalılar et tüketimlerini azaltıyor

Avrupa Birliği Akıllı Protein Projesi kapsamında yürütülen bir ankete göre, Avrupalı tüketicilerin neredeyse yarısının daha az et yediğini ve yüzde 40’ının gelecekte et tüketimlerini azaltmayı planladıklarını ortaya koyuyor.

Avusturya, Danimarka, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, Polonya, Romanya, İspanya ve Birleşik Krallık dahil olmak üzere 10 Avrupa ülkesinde 7 bin beş yüzden fazla kişiyle yapılan anket sonucuna göre, bitki bazlı diyetlere yönelik eğilimler dikkat çekerken, ankete katılanların yüzde 46’sının et tüketimini azalttığı ve yüzde 40’ının ise gelecek planları içinde yer aldığını ortaya çıkardı.

Avrupa Birliği’nde bitki bazlı diyetlere artan yönelim

Et tüketimini azaltmanın yanı sıra, her geçen gün daha fazla tüketici süt tüketimini de en aza indirmek istiyor. Anket katılımcılarının yaklaşık yüzde 30’u et ve süt tüketimlerini aktif olarak en aza indiren yarı vejeteryan (fleksiteryan) grubu temsil ederken, yüzde 73’ü son aylarda et alımını önemli ölçüde azaltan grubu oluşturuyor.

Bu sonuçlar, AB’deki bitki bazlı gıda endüstrisinin, Avrupalı tüketicilerden gelen rekor talep doğrultusunda son iki yılda yüzde 49 büyüdüğünü gösteren sektör raporunun yayınlanmasından sonra açıklandı.

Anket bulguları hakkında açıklama yapan ProVeg yetkilisi; Avrupa’da bitki bazlı gıdalar için büyük bir potansiyel olduğunu ve sahadaki tüm oyunculara daha fazla ve daha iyi ürün geliştirmeleri için yeşil ışık yakıldığını belirtiyor.

Fleksiteryanlar, vegan kümes ürünleri, mozzarella ve balık istiyor

Tüketiciler, süpermarket ve restoranlarda mevcut bitki bazlı gıda seçeneklerinin yeterli olmadığını belirtiyor. Fleksiteryanların yüzde 45’i daha fazla vegan yemek ve alışveriş seçeneği görmek istediklerini söylerken, yüzde 50’si mevcut fiyatların yüksek olduğunu düşünüyor.

Patates, pirinç, mercimek, badem ve nohut gibi gıdalar fleksiteryanlar için en temel seçenekler olsa da, anket bitki bazlı kümes hayvanları, somon ve ton balığı gibi ürünler için daha fazla yenilik ve seçenek aradıklarını ortaya koyuyor. Ayrıca raflarda daha fazla bitki bazlı mozzarella ve vegan peynir görmek istediklerini belirtiyorlar.

Yeni akım bitki bazlı beslenme

Avrupa Birliği kapsamındaki anket sonuçları, bitki bazlı diyetlere doğru artan eğilimin, dünya genelinde de paralel artışta olduğuna dikkat çekiyor.

Euromonitor tarafından yapılan küresel bir araştırma, her 10 tüketiciden yaklaşık 4’ünün kendilerini fleksiteryan olarak tanımladıklarını belirtiyor. Genç nüfusun bitki bazlı beslenmeyi benimseme olasılığı çok daha yüksek ve Z kuşağı katılımcıların yüzde 54’ü hayvan bazlı ürünlerden kaçındıklarını söylerken, baby boomer’larda bu oran yüzde 34 olarak açıklanıyor.

Salınımları ve ekosistemler üzerindeki baskıyı azaltmak dolayısıyla iklim hedeflerine ulaşma yolunda atılan adımlara katkı sağlamak için, sürdürülebilir proteinlere yapılacak araştırma ve geliştirme yatırımlarının önemine dikkat çekiliyor.

Kaynak:

https://greenqueen.us7.list-manage.com/track/click?u=fe92ca187ef02d217b9ff0472&id=627e314d1d&e=975f777e22

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar