Afrika’da önemli bir soruna daha çözüm bulundu [Kısmi]

Afrika’da önemli bir soruna daha çözüm bulundu [Kısmi]

Shayna Fowler ve Alex Ry tarafından kurulan Khana, Afrika’da okul çağındaki kızların menstrüel dönemlerinde hijyenlerinin sağlanmasını esas alan bir sosyal girişim.

UNICEF’e göre dünya genelinde 500 milyon kadının hijyen ürünlerine yeterince erişimi bulunmuyor. Durum Afrika gibi bölgelerde çok daha dramatik ve çeşitli konulardaki çarpıcı etkilerle kendini gösteriyor.

Örneğin Uganda’da kızlar okula her ay bir hafta daha az gidiyor. Bunun nedeni hijyen ürünlerine erişemedikleri için menstrüel dönemlerini okuldan feragat ederek kendi yaşam alanlarında tamamlamayı tercih etmeleri.

İşte bu duruma yönelik olarak kurulan sosyal girişimin adı ‘kız’ anlamına gel

en Khana. Shayna Fowler ve Alex Ry tarafından başlatılan Khana, kızların menstrüel dönemlerini okuldan ayrı kalmadan yönetebilmelerine katkı sağlayan bir iç çamaşırı markası.

Sahra altı Afrika’sında 8 milyondan fazla kızın yaşadığı soruna çözüm getirebilmesi beklenen iç çamaşırının üretimi de yerel istihdam ve üretime de katkı sağlayacağı belirtiliyor. ABD’de de satışa sunulacağı kaydedilen iç çamaşırlarının Uganda’da üretileceği bildiriliyor.

Öte yandan ürünlerin dağıtımı ve eğitim çalışmaları için okullarla iş birlikleri kuruluyor.

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar