Su Kaynaklı Isı Pompası (WSHP): Isıtmaya çevre dostu çözüm 

Su Kaynaklı Isı Pompası (WSHP): Isıtmaya çevre dostu çözüm 

Yeni geliştirilen su bazlı ısı pompası, kullandığı enerjiden yüzde 400 daha fazla ısı sağlıyor. 

SeaWarm girişiminin ısı pompası herhangi bir su kaynağından enerji alabiliyor. Evlere ve işyerlerine enerji sağlamak için daha sürdürülebilir bir çözüm sunuyor.

Edinburgh Üniversitesi’nde, İskoçya’nın Edinburgh kentindeki evlere ve ofislere sürdürülebilir enerji sağlamak için yeni bir yöntem deneniyor. 

Bu yenilik, ev ve işyerleri için verimli ısıtma ve soğutma sağlamak amacıyla denizlerden, nehirlerden, göletlerden ve hatta maden suyundan gelen su kaynaklarının gücünden yararlanan ve Edinburg Üniversitesi ile işbirliği çerçevesinde çalışmalar yürüten SeaWarm şirketi tarafından geliştirildi. 

Su Kaynaklı Isı Pompası (WSHP) olarak bilinen sistem, su kütlelerinde depolanan termal enerjiyi kullanıyor.

Sistem, sudan ısıyı çıkarmak için tasarlanmış SeaWarm’ın Hot Twist teknolojisine benzer bir ısı eşanjörüne sahip. Isı eşanjörü sudan termal enerjiyi topluyor ve onu ısıtma amacıyla daha yüksek bir sıcaklığa sıkıştırılacağı ısı pompasına aktarıyor. 

Şirkete göre bu sistem, sabit su sıcaklıkları için optimize edilerek tutarlı bir  performans sağlıyor ve hatta buz füzyonunun gizli ısısından yararlanarak aşırı koşullarda bile verimli bir şekilde çalışabiliyor. 

SeaWarm’ın ısı pompası şu anda Edinburgh Üniversitesi tarafından Firth of Forth yakınlarında uygun fiyatlı bir konut projesinde, İskoçya’nın güneybatısındaki bir altın madeni müzesinde ve Fife’daki ticari bir serada test ediliyor.

Su Kaynaklı Isı Pompaları, hava ve toprak kaynaklı ısı pompalarına benzer teknolojilerin kullanılmasıyla, çevredeki doğal sıcaklığın binaları ısıtmak için kullanılmasına yönelik en yeni yöntemi temsil ediyor.

Halihazırda Edinburgh Üniversitesi tarafından çeşitli projelerde test edilen SeaWarm ısı pompası, farklı alanlarda uygulanabilen teknolojisiyle çevre dostu enerji çözümlerine yeni bir boyut kazandırıyor.

Yeni teknoloji, sürdürülebilir ve çok yönlü bir ısıtma çözümü sunarak, enerji maliyetlerinde ve karbon emisyonlarında önemli miktarda tasarruf sağlıyor.

Kaynak:

https://interestingengineering.com/energy/water-based-heat-pump-more-heat-than

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar