UNICEF: Kız çocukları evde daha çok iş yapıyor

UNICEF: Kız çocukları evde daha çok iş yapıyor

UNICEF tarafından yayınlanan bir rapora göre evde kız çocukları, yaşıtları olan erkek çocuklarına göre yüzde 40 daha çok iş yapıyor.

Toplumsal normların eşitlikten uzak etkilerinin özellikle kız çocukları için çok küçük yaşlarda başladığını tahmin etmek zor değil. Cinsiyet eşitliği kavramı artan farkındalık kampanyaları, çeşitli çalışmalar ve sosyal girişimlerle her ne kadar gelişme yönünde bir seyir izlese de dünyanın geri kalmış onlarca ülkesi başta olmak üzere genel tablo kızların aleyhine.

Bu yönde önceki yıllarda yayınlanmuş bir UNICEF raporunun (Harnessing the Power of Data for Girls: Taking) dikkat çekici göstergelerini aktarmak durumu anlama yönünde etkin olabilir.

Konu 5-14 yaş arası çocuklar ve cinsiyete göre evde çeşitli işlerin yapılma süreleri. Örneğin odun taşınması, yemeklerin pişirilmesine yardımcı olunması, temizlik… UNICEF, 5-14 yaş arası kızların yaşıtı olan erkeklere göre yüzde 40 daha fazla zaman ayırdıklarına işaret ediyor.

Burada ev işlerine yardım yerine ‘çalıştırıldıkları’ şeklinde bir kelime her ne kadar çoğu kimse için aşırı görünse de kimi okurlarımız için konu bu şekilde de görülebilir.

Üstelik aradaki fark kızlar büyüdükçe artıyor, bazı coğrafi sahalarda 10-14 yaş aralığında kızlar erkeklere göre yüzde 50 daha çok iş yapıyor.

Oyun oynamak, arkadaşlarla sosyalleşmek gibi bir çocuğun ihtiyaçlarının önüne geçen evde çalışma olgusu, ayrıca bazı dolaylı tehditleri de beraberinde getiriyor.

Örneğin bazı ülkelerde yakacak odun, su gibi ihtiyaçlarda kızların görevlendirilmesi cinsel saldırı riskini artırıyor. Özellikle Afrika kıtası gibi cinsel istismarın yaygın olduğu az gelişmiş bölgeler için üzücü bir diğer durum.

Raporda geçen dikkat çeken bazı kısımlar şöyle;

Güney Asya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da, 10-14 yaş arası kızlar erkeklere göre neredeyse 2 kat daha fazla ev işi yapıyor.

10-14 yaş arası kız çocuklarının, diğer hanehalkı bireylerine kıyasla ‘orantısız’ işlerde en fazla kullanıldığı ülkeler şunlar: Burkina Faso, Yemen ve Somali.

Dünyada 10-14 yaş arası kız çocuklarının ev işlerine en fazla zaman harcadığı ülke 26 saatle Somali.

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar