Türkiye’nin temiz enerji kaynaklarını doğru kullanma zamanı

Türkiye’nin temiz enerji kaynaklarını doğru kullanma zamanı

Her geçen gün büyüyen iklim krizi, tüm insanlığı sağlıktan ekonomiye, tarımdan eğitime kadar her alanda etkiliyor. Altınbaş Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emre Alkin, ülkemizin “iklim krizine” karşı önceliğinin temiz enerjiye geçişi hızlandırmak olması gerektiğini vurguluyor.

Prof. Dr. Emre Alkin Türkiye’nin temiz enerji potansiyelinin çok yüksek olduğunu belirleterek konu ile ilgili olarak; “İnsanoğluna ev sahipliği yapan dünyamızı tehdit eden en önemli sorunlardan biri de ‘iklim krizi’. Günümüzde pek çok ülke iklim değişikliği tanımını artık “iklim krizi” olarak adlandırılıyor. Uluslararası Enerji Ajansı’nın yaptığı araştırmaya göre, gelişmekte olan ülkelerden kaynaklanacak olan enerji talebi sebebiyle 2030 yılına geldiğimizde ciddi bir problemle karşı karşıya kalma ihtimali bulunuyor. Birleşmiş Milletler’in yayınladığı rapor kapsamında “iklim krizi” nedeniyle 2030 yılına kadar 120 milyon kişinin yoksullaşacağı ve 2030 – 2050 yılları arasında yılda 100 milyon kişinin ekonomik açıdan olumsuz etkileneceği belirtiliyor. Yine Birleşmiş Milletler’ in 2015 yılında kabul ettiği ve 2030 yılına kadar insanlığın ortak refahı için belirlediği hedeflerin 7’inci maddesi doğrultusunda “Erişilebilir ve Temiz Enerji” öncelik olarak kabul ediliyor. Bu kapsamda, 2030 yılına kadar erişilebilir ve sürdürülebilir enerji için güneş, rüzgâr ve jeotermal gibi temiz enerji kaynaklara geçişi önemli kriter olarak belirtiyor” dedi

‘Enerji ihtiyacı her geçen gün artan bir ülkeyiz’

Türkiye artan nüfusu ile enerji ihtiyacı günden güne artış gösteren ülkeler arasında yer aldığını söyleyen Alkin; “Haziran ayı içerisinde ülkemizdeki elektrik tüketimi geçtiğimiz yıla oranla yüzde 0,1 arttı. Bir ay içerisinde 23 milyar kilovatsaatten fazla tükettiğimiz elektrik ihtiyacımızın yüzde 28,7’sini doğalgaz üzerinden karşılıyoruz. Öte yandan kullandığımız doğalgazın büyük bir kısmını ise ithal ediyoruz. Haziran ayı içerisinde ülkemize 154 milyon 300 bin kilovatsaat elektrik ithal edildiği açıklandı. İthal ettiğimiz enerji ile ilgili bu rakamlar cari açığa da yansırken, ülke ekonomimizi de büyük ölçüde etkiliyor. Türkiye mevcut enerji kaynaklarını yerinde ve doğru kullanarak enerji ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılama potansiyeline sahip. Marmara ve Ege Bölgesi rüzgâr potansiyeli, Ege Bölgesi yer altı sıcak su kaynakları- jeotermal enerji potansiyeli, İç Anadolu ve Akdeniz ise güneş enerji potansiyeli ile en şanslı bölgelerimiz. Güçlü doğal kaynaklara sahip ülkemizin hali hazırda elektrik enerjisi kurulu güç dağılımı ise yüzde 7,9 rüzgâr, yüzde 5,8 güneş, yüzde 1,4 jeotermal kaynaklardan karşılanıyor” dedi.

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar