Türkiye’nin ilk sağır ve işiten çocuk odaklı festivali gerçekleşti

Türkiye’nin ilk sağır ve işiten çocuk odaklı festivali gerçekleşti

Sağırların kendi hikâyelerini bağımsızca anlatabildikleri ve kendi istedikleri hayatı yaşayabildikleri bir dünya hayal ederek yola çıkan Anlatan Eller sosyal girişimi, Türkiye’nin ilk sağır, Coda ve işiten çocuk odaklı Çubuk Kraker’in Yolculuğu Günübirlik Festivali’ni 15 Eylül’de Kadıköy Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirdi.

Anlatan Eller Gönüllü Ekibi’nin düzenlediği çocukların yetkinliklerini fark etmesi, hayallerini keşfetmesi ve farklılıklarını kucaklamaları için alanlar yarattığı günübirlik etkinlik serisi olan Çubuk Kraker’in Yolculuğu, Türkiye’nin ilk sağır, Coda ve işiten çocuk odaklı festivali Kadıköy Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirildi.

İlk defa gerçekleştirilen Çubuk Kraker’in Yolculuğu Günübirlik Festival’ine 3-15 yaş arasında tüm çocuklar ücretsiz olarak katıldı. 650 kişinin ağırlandığı festivale Eskişehir, Ankara, İzmir, Kütahya gibi pek çok şehirden katılım oldu. Nisan 2018’de ilk etkinliğini yapan Çubuk Kraker’in Yolculuğu bugüne kadar üç etkinlik düzenleyerek 82 çocuğa ve 64 ebeveyne ulaştı.

Çocukların farklı aktiviteleri deneyimleyerek ilgi alanlarını fark edebilmeleri hedefleyen Festivalde, 10 farklı atölyenin gerçekleştiği festivalde 19 sağır, 19 işiten gönüllü bir arada çalıştı. TİD ile tanışma atölyesini 4 ve 7 yaşında iki CODA Çubuk Kraker üstlendi ve festivale gelenlere Türk İşaret Dili alfabesini öğretti.

Psikomotor becerilerinin gelişmesi, yaratıcı düşünme ve keşfetmeye odaklanan festivalde Çubuk Kraker’ler kendi slimelarını, çamura dokunarak kendi tohum toplarını, sabunlarını, kendi sessiz kitaplarını, elektrik devrelerini ve daha nicelerini yaptı. Beden Perküsyon atölyesinde şişelerin içine koyulan kedi mamaları ile önce ritim tutan Çubuk Kraker’ler, festivalden ayrıldıktan sonra 83 sokak kedisini besledi.

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar