Türkiye’de Küresel İklim Grevi gerçekleşiyor

Türkiye’de Küresel İklim Grevi gerçekleşiyor

16 yaşındaki Greta Thunberg’in başını çektiği iklim aktivistleri, Küresel İklim Grevi için bütün dünyada sokağa çıktı. Türkiye’de de 15 farklı ilde yapılan eylemlerde çoğunluğun öğrencilerin olduğu kalabalık hükümetleri iklim değişikliğine karşı mücadeleye çağırıyor.

Türkiye’de Sıfır Gelecek Platformu’nun düzenlediği eylemler İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa gibi birçok şehirde düzenliyor. Tüm dünyadan sosyal medyaya fotoğrafların yağdığı Küresel İklim Grevi’yle, iklim değişikliğine karşı hükümetlerin harekete geçirmek hedefleniyor.

İstanbul Kadıköy’de düzenlenen grevde basın açıklaması yapan genç iklim aktivisti Atlas Sarrafoğlu; “Bugün büyükler de bizlere destek veriyor. Artık hep büyükler hem küçükler iklim grevlerine başlıyoruz. 15 Mart’ta yetişkinler de vardı ama sadece izleyiciydiler. Şimdi artık bir parçasısınız. Artık ona göre hareket etmelisiniz, kavga etmeyi bitirmelisiniz, artık bir araya gelmelisiniz. En önemlisi biz çocukları dinlemelisiniz. Kurtaracak bir gezegenimiz var. Biz de artık okula gidelim. Keyif aldığımız için okulu kırmıyoruz. Gezegenimiz yanıyor. Birçok şehir sular altında kalıyor, insanlar evlerini terk ediyor. Yakında bizim de neslimiz tükenecek. Artık bunu anlayın. Artık hayatınız değişti. Ben de sizin gibi korkuyorum zehirli yağmurlardan. Ama yağmurların neden zehirli olduğunu bilmek istiyorum” dedi.

Genç aktivistlerin hazırladıkları birbirinden farklı pankartlar ise dikkat çekiyor. Genç iklim aktivistlerin açtığı pankartlardan bazıları; “Bilimin arkasında birleş”,”Gezegenimiz Geleceğimizdir”, “Kimse değişim yaratmak için küçük değildir”, “30’larımı görmek istiyorum”

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar