Türkiye Jokey Kulübü ile engelli çocuklara At’la Terapi

Türkiye Jokey Kulübü ile engelli çocuklara At’la Terapi

Türkiye Jokey Kulübü’nün sosyal sorumluluk projesi olan At’la Terapi eğitimi sayesinde engelli çocuklar, İstanbul Veliefendi Hipodromu Apranti Eğitim Merkezi ve diğer illerde bulunan At’la Terapi Merkezlerinde atlarla güzel vakit geçirecebilecekler.

Engellilerin hem ruh hem de fizik sağlıklarını sağlayabilmek amaçlı şu ana kadar bir çok eğitim stili geliştirildi. Bunlardan en çok bilineni de engelliler için yunuslar eşliğinde yüzme eğitimleri.

Türkiye Jokey Kulübü de engellilerin ücretsiz faydalanabileceği bir proje geliştirerek bu duruma sessiz kalmamış. Fizyoterapist raporuyla tedavi görmesine izin verilen tüm engelli çocuklar, At’la Terapi Merkezlerinde tedavi görebilecekler. Uzman eğitmenler eşliğinde atlara binen çocuklar, vücutlarındaki belirli kasların hareketi sayesinde fiziksel iyileşme de gösteriyorlar.

Terapi sonrası engelli çocuklarda fiziksel iyileşmenin yanı sıra, özgüven, kendi başına hareket edebilme, evden çıkma isteği, sosyalleşme becerisi ve toplu taşıma korkusunu yenme ve hayvanlara korkmadan dokunabilme gibi psikolojik ve sosyal iyileşmelerde izlendiği belirtiliyor.

At’la Terapi nasıl gerçekleşiyor?

Atların yürüyüşündeki dinamik ve ritmik hareketler, engellinin birçok kas ve sinirsel sisteminin uyarılmasında yardımcı oluyor. Bu terapiler ile engelli kişilerin kas, tendon, deri ve eklemlerindeki sinir alıcılarına duyusal uyaranların iletilmesi sağlanıyor. Atın hareketleri sonucu engelli bireyin buna verdiği yanıt ile vucüdun birçok sisteminin çalışmasını sağlanıyor.

Türkiye Jokey Kulübü‘nün düzenlediği bu terapilerde amaç engelli bireylerin, denge, koordinasyon, duruş (postür) kontrolü, ince motorik gelişim, konuşmayı uyarmak, kognitif becerileri ve iletişim becerilerini yükselterek onları daha sağlıklı bireyler haline getirebilmektir.

Çocukların fiziksel, sosyal ve psikolojik sorunlarına çözüm getiren bu proje, İstanbul, Diyarbakır, İzmir ve Bursa’dan sonra Şanlıurfa’da da hizmet vermeye başladı. At’la Terapi hakkında daha fazla bilgi edinmek ya da terapilere katılmak istersiniz, projenin websitesini inceleyebilirsiniz.

 

 

 

 

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar