The Ocean Cleanup ile tanışın

The Ocean Cleanup ile tanışın

The Ocean Cleanup, okyanusları temizlemeye kendini adamış, ilham veren bir sosyal girişim.

Genel itibarıyla deniz, okyanus gibi yaşam alanlarının, çözüme kavuşturulması gereken birçok sorunla karşı karşıya olduğu biliniyor. Aşırı avlanma gibi tehditkar sorunlarla mücadelede önemli yol katedilirken konu atıklar olduğunda durum pek iç açıcı değil.

Midesinden alışveriş poşetlerinin oluşturduğu yumakların çıktığı balina hala hafızalarda. Ancak konuyu derinlemesine ele alan bazı sivil toplum kuruluşları ve sosyal girişimlerin etki alanlarının gelişen farkındalık ekseninde her geçen gün arttığı da sevindirici bir detay olarak öne çıkıyor.

Bu kapsamda oldukça hızlı bir gelişim gösteren bir sosyal girişim olan Ocean Cleanup’a mercek tutuyoruz…

Ocean Cleanup, sadece 22 yaşında olan Boyan Slat adlı sosyal girişimci tarafından kuruldu. Bu ilham veren sosyal girişim, şimdiye kadar 30 milyon doları geçen yatırım alırken okyanusların temizlenmesinde proaktif bir organizasyon yapısı sergiliyor.

Büyük Pasifik’teki çöplerin yüzde 50’sinin 5 yıl içerisinde temizlenmesi iddiasıyla adından söz ettiren Ocean Cleanup, U şeklindeki ağlar kullanarak sudaki atıkları topluyor, daha sonra da dönüştürüyor.

Akıntıları takip eden ağlarla hızlı bir şekilde okyanusların temizlenebildiğini gösteren girişim, aynı zamanda sürdürülebilir bir mali yapıyla hareket ederek uzun yıllar varlığını koruyacak gibi görünüyor.

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar