Tesco, sıfır atık paketleme sistemini hayata geçiriyor

Tesco, sıfır atık paketleme sistemini hayata geçiriyor

İngiliz marketler zinciri Tesco, sürdürülebilirlik programını büyütmeye devam ederken, İngiltere’de bulunan on mağazasında sıfır atık paketleme sistemini hayata geçiriyor.

Tesco tarafından hayata geçirilen TerraCycle yeniden kullanılabilir paketleme platformu 88 ürün içeriyor. Proje kapsamında tüketicilerle birlikte başarı sağlanırsa, ambalajların yılda 2,5 milyondan fazla kez tekrar tekrar kullanılabileceği belirtiliyor.

Market zinciri, 2019 yılında plastik atıkları azaltmak için bir program uygulamaya başladı. O zamandan bu yana İngiltere’de bir milyar plastik atık azaltıldığı ve bu yıl içinde yarım milyar daha azaltılacağı öngörülüyor. Ayrıca ambalajlamada kullanılan malzemelerin 2 bin metrik ton azaltıldığı ve tüm büyük mağazalarında, yumuşak plastik geri dönüşüm merkezlerinin açıldığı belirtiliyor.

Şirket, plastik atıkla mücadele etmeye kararlı ve tüketicilere yeniden kullanım seçenekleri konusunda değişik yollar sunarak, yardımcı olmaya çalışıyor.

Döngü programı ile, küçük bir depozito ödeyerek, mağazaya geri getirebilecekleri ambalajlı ürünleri satın alan tüketiciler, temizlenip tekrar kullanılabilen ambalajların geri ödemesini bir uygulama üzerinden talep edebiliyorlar.

Döngü programı (Loop), 2019’da başlattığı pilot program ile 2020’nin sonlarında P&G, Nestle ve Sky Ocean Şirketlerinin de içinde olduğu yatırımcılarla 25 milyon dolarlık A serisi sermaye artışı sağladı. Şu anda dünya çapında 100 binden fazla kişinin dahil olduğu 80’den fazla marka ve 400 ürünü içeriyor.

Program, ABD, Fransa, Kanada ve Japonya dahil olmak üzere 21 ülkede mevcut olup, yıl sonuna doğru da Avustralya’da hayata geçirilmesi planlanıyor.

Kaynak:

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar