“STK’lar şeffaf ve hesap verebilir olmalı”

“STK’lar şeffaf ve hesap verebilir olmalı”

İbrahim Betil’le Sivil Düşünce podcast serisinin 24 Temmuz’da yayımlanan yeni bölümünde sivil toplumun geleceği konuşuldu. Podcast serisinin son bölümünde İbrahim Betil; Türkiye’de sivil toplumun durumunu, STK’ların güçlendirmeleri gereken yönlerini ve kurumlarla işbirliğinin önemini anlattı.

Türkiye’de sivil toplumun durumundan bahseden İbrahim Betil, “Demokrasinin ileri olduğu ülkelerde sivil toplum kuruluşları çok ilerideler, toplumsal gelişmeye çok önemli katkıları oluyor. Türkiye maalesef bu konuda çok geri. STK’ların büyük adımlar atması, şeffaf, hesap verebilir olmaları, bağışçılarına düzenli olarak rapor vermeleri lazım. Kurumsal yönetime önem vermeliler. Yönetici, kurucu egemen bir kuruluş olmaktan çok gönüllülerinin katılımıyla projelerin geliştirilmesini sağlamalılar. Walden Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre; küresel nüfusun yüzde 80’i, toplumsal sorunların çözümüne STK’ların dahil olması halinde toplumsal yaşamda olumlu gelişme sağlanabilmesinin kolaylaştığını düşünüyor. Yani STK’ları, sorunların çözümüne dahil etmemiz lazım ama Türkiye’de maalesef devlet egemen, baskıcı bir anlayış devam ediyor” dedi.

Türkiye’de sivil toplum kuruluşlarının sayısının artmasıyla da ilgili konuşan İbrahim Betil, “Sivil toplumun gelişebilmesi için devletin, hukuk devleti olması gerekiyor. Devletin; adalete, sivil toplumun katılımına ve çalışmalarına destek vermesi lazım. Türk Anayasası, bu alanda geniş çaplı demokrasi ve özgürlük taleplerini karşılayacak bir görünüm sergilemiyor. Anayasayı, sivil toplumla birlikte yapmak, sivil toplum kuruluşlarının da görüşlerini almak çok önemli. Yoksa, sivil toplum kuruluşlarının sayısının artması mümkün olamaz” sözleriyle düşüncelerini paylaştı.

İbrahim Betil’le Sivil Düşünce podcast serisinin “Sivil Toplumun Geleceği” bölümünü Spotify ve YouTube üzerinden dinleyebilirsiniz.

Spotify:  https://open.spotify.com/episode/7FbvHBmbG6R2dDwFRN5hBo

YouTube:   https://www.youtube.com/watch?v=4e-kVCwddz8

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar