Sosyal girişimler, Sürdürülebilir Büyüme Programı ile desteklendi

Sosyal girişimler, Sürdürülebilir Büyüme Programı ile desteklendi

HSBC Türkiye’nin Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) ve Hackquarters iş birliğiyle sosyal girişimlere yönelik yürüttüğü ‘Sürdürülebilir Büyüme Programı’ kapsamında beş sosyal girişim altı aylık hızlandırma programı ile desteklendi.

HSBC Türkiye, TÜRKONFED ve Hackquarters iş birliğiyle yürütülen ‘Sürdürülebilir Büyüme Programı’ kapsamında Türkiye genelinden 129 sosyal girişimin başvurduğu programda sosyal etki, inovasyon potansiyeli ve marka değeri kriterleri çerçevesinde değerlendirilerek programa katılmaya hak kazanan BlindLook, Ecording, Compose-it, Mana ve Mum.o, prototiplendirme ve ürün lansmanı, global bir etki yaratma, ağ oluşturma (networking), büyüme ve satış alanlarında çok kapsamlı bir eğitimden geçtiler.

Sürdürülebilir Büyüme Programı ile toplumun geleceğine katkı sağlayan girişimleri ve Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı desteklediklerini belirten HSBC Türkiye Genel Müdürü Selim Kervancı, “Şirketlerin yarattığı değer artık faaliyetlerinin finansal, sosyal ve çevresel etkileri dahil olmak üzere daha bütünsel bir bakış açısıyla ele alınıyor. HSBC Grubu’nun hazırladığı Sürdürülebilir Finansman ve Yatırım 2019 Araştırması’na göre dünya genelinde yatırımcıların %64’ü yatırım kararlarında şirketlerin çevresel ve sosyal etkilerinin büyük önem taşıdığını belirtiyor. Bu nedenle, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları doğrultusunda faaliyet gösteren girişimleri desteklemek hem girişimlerin sürdürülebilir büyümesinin sağlanması hem de topluma yarattıkları fayda açısından etkilerinin genişletilmesi kritik önem taşıyor” dedi.

“Sürdürülebilirlik için girişimcilik eko-sistemi anahtar bir role sahip”

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nın iş dünyası için çok önemli fırsatlar barındırdırdığını hatırlatan TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ozan Diren, “İş dünyasının sürdürülebilirlik gündemine liderlik ederek yapacağı yatırımlar ile 2030’a gelindiğinde 12 trilyon dolar değerinde pazar fırsatı yaratılacağı öngörülüyor. Küresel amaçlara yönelik harekete geçen şirketler daha çok küresel yatırım çekerken; finansal değer, nitelikli insan kaynağına erişim, daha güçlü ve sürdürülebilir tedarik zinciri, artan verimlilik ve inovasyon gibi birçok fırsat da sunuyor. Firmaların kuruluşlarında, sürdürülebilir kalkınma için değer yaratma vizyonunun iyi bir kurumsal vatandaşlık olduğunu düşünüyoruz. Geleceğin büyük oyuncuları start-up’ların SKA’ları içselleştirmesine ve kurumsal değer haline getirilmesine destek veren HSBC Türkiye – Hackquarters iş birliğiyle hayata geçirilen programa destek vermekten büyük bir mutluluk duyuyoruz” dedi.

Dijitalleşme devriminin küresel ekonomik sistemi dönüştürdüğü çağımızda, sürdürülebilirlik için girişimcilik eko-sisteminin geliştirilmesi anahtar bir rol oynayacağını vurgulayan Diren, şunları ekledi: “Ülkemizde geçtiğimiz yıl start-up’lara yapılan yatırım yüzde 62 artarak 100 milyon doları geçti. Bu rakam 2018 yılında 58 milyon dolar, 2017 yılında ise 117 milyon dolardı. E-ticaret’in ülkemizde en fazla yatırım alan start-up kategorisi olduğunu söyleyebiliriz. Dünya ve ülkemizde kadın girişimci oranlarına baktığımızda birbirine yaklaşık bir seyir izlediğini görüyoruz. Sosyal fayda yaratan start-uplar ile girişimcilik ekosistemine katkı sağlayacak olan Sürdürülebilir Büyüme Programı, yüzde 16-17 bandında yer alan kadın girişimci sayısının artması için de ivme yaratacaktır. Projeye katılmaya hak kazanan beş start-up şirketinin dördünün kurucu ortaklarının kadın girişimcilerden oluşmasını da ayrıca değerli buluyoruz.”

“Sosyal girişimlerin büyüme yolculuğunda yer almak bizim için heyecan verici”

Sosyal girişimlerin hem sürdürülebilirliğe hem de ekonomik büyümeye katkı sağladığını belirten Hackquarters Kurucusu Kaan Akın, “2000’li yıllar girişimlerin dünya ekonomisini değiştirdiği yıllar oldu. Günümüzde ise girişimci şirketler hem sürdürülebilirliğe hem de ekonomik büyümeye katkı sağlıyorlar. Dünyaya ve dezavantajlı gruplara fayda sağlamayı hedefleyen şirketlerin büyüme yolculuğunda yer almak bizim için heyecan verici” şeklinde konuştu.

Altı aylık hızlandırma programına dahil oldular

Sürdürülebilir Büyüme Programı kapsamında, farklı alanlarda uzman 20 kişiden oluşan bir mentor ekibi sosyal girişimleri işletme modeli, ürün geliştirme, pazarlama, yatırımcı ilişkileri, iş geliştirme, iletişim stratejileri, markalaşma, tasarım, patent, hukuk ve grafik tasarım gibi alanlarda 6 ay boyunca sürekli destekledi. Program kapsamında sosyal girişimlere ayrıca toplamda 125 bin TL destek sağlandı.

Sosyal girişimler için sektörel bazda yeni ticari fırsatlar yaratılmasına destek olundu

Sürdürülebilir Büyüme Programı yalnızca Birleşmiş Milletler’in (BM) Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na (SKA) yönelik çalışmalar yapan sosyal girişimlerin kabul edildiği bir program olma özelliği taşıyor. Program ile; Türkiye’de sosyal girişimcilik şirketler, girişimciler, mentorlar ve yatırımcılardan oluşan güçlü bir ekosistem inşa edilmesine destek olunması ve sektörel bazda yeni ticari fırsatlar yaratılmasına ve sosyal girişim şirketlerinin ürün ve hizmetlerini pazara sürüm hızlarını ve etkilerini artırmalarına destek olunması amaçlandı.

Sürdürülebilir Büyüme Programı’na katılan sosyal girişimler

BlindLook

Görme engelli bireylerin sosyal hayata katılımlarını kolaylaştırmak amacıyla kurulan Blindlook, mobil bir aplikasyon aracılığıyla görme engelli bireylerin üye işletmelere rahatça ulaşımını ve bu işletmelerde başkalarından destek almadan hizmet alabilmelerini sağlıyor; restoranları ve menülerini görme engelliler için erişilebilir kılıyor. BlindLook, BM’nin Eşitsizliklerin Azaltılması hedefi kapsamında sosyal fayda sağlıyor.

Compose-it

Compose-it, geliştirilen fonksiyonel kit ile gıda atığından yararlanılarak atıkların yüksek verimli toprağa dönüştürülmesine ve şehirlerde tarım alanları yaratılmasına destek oluyor. Böylece hem gıda atıklarının dönüştürülmesine hem herkesin evinde kullanımı kolay kompost kitlerde organik yiyecek üretmesine hem de yeni bir hobi kazanmasına imkan sağlıyor. Compose-it, BM’nin Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar hedefi kapsamında sosyal fayda sağlıyor.

Ecording

Ecording, ağaçlandırılması gereken ve ulaşılması zor alanlarda insansız hava aracı ecoDrone aracılığıyla havadan tohum topu atışı yaparak filizlenme sağlıyor. Geliştirdiği mobil uygulamayla bireylerin günlük hayatlarında her an dünya yararına uygulayabilecekleri görevler ile ödüller ve hediyeler kazanmalarını sağlayarak, çevresel konulara en üst düzeyde etki etmeyi amaçlıyor. Ecording, BM’nin İklim Eylemi hedefi kapsamında sosyal fayda sağlıyor.

Mana

İşgücüne katılmak isteyen kadınların adil ticaret ilkelerinden ödün vermeden kalkınmasına destek olmak amacıyla kurulan Mana, doğaya saygılı sürdürülebilir ürünler üretilmesini ve satışının yapılmasını sağlıyor. Mana, üretimini yaptığı bölgelerin zenginliklerinden faydalanaraközgün ve el yapımı ürünler tasarlayıp üretirken, bu ürünlerin yarattığı katma değer ile yine bu bölgelerdeki sosyal sorunları iyileştirmeyi amaçlıyor. Mana, BM’nin Sorumlu Üretim ve Tüketim hedefi kapsamında sosyal fayda sağlıyor.

Mum.o

Gündelik hayatta kullanılan buzdolabı poşeti ve streç filme alternatif bir ürün olarak tüketicilere tekrar kullanılabilir bir yiyecek saklama kumaşı sunan Mum.o, bireyleri tek kullanımlık ürünlere doğal ve uzun ömürlü alternatiflerle sürdürülebilir bir yaşama teşvik etmeyi ve doğa dostu bir davranışsal dönüşüm yaratmayı amaçlıyor. Mum.o, doğal olarak sahip olduğu mikro gözenekler sayesinde içindeki ürünün nefes almasını sağlıyor ve plastik denklerine göre çok daha fazla uzun süre taze saklayabiliyor. Mum.o, BM’nin İklim Eylemi hedefi kapsamında sosyal fayda sağlıyor.

Kerem Efendioğlu
ADMINISTRATOR
PROFİL

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar