Sosyal girişimcilikte kapsam genişliyor

Sosyal girişimcilikte kapsam genişliyor

Varlığı karmaşık sorunların çözümü noktasında büyük önem taşıyan sosyal girişimcilik açısından kapsamın durmaksızın genişlediği görülüyor.

‘Sosyal girişimci nedir sorusunun yanıtına ilişkin tartışmalar her ne kadar devam etse de toplum yararına sosyal fayda meydana getirmeye odaklı kişiler en yaygın ortak kanı. Bu kişilerin ortak özelliği kamu ve özel sektörün ya da hükümetlerin çözemediği, (ya da hızlı bir şekilde çözmediği) çözümün üretilmediği durumlarda ‘harekete’ geçmeleri.

Sosyal girişimcilerin çok sayıda alanda çalışmalar yürüttüğü görülüyor. Düşük gelirli bölgelerde istihdamı artırıcı projeler, eğitim kurumları üretiyorlar. Geri dönüşümü teşvik ederek bu alanda faaliyetler sürdürüyorlar. Küçük çaptaki işletmelerin, örneğin çiftliklerin piyasadaki güçlerini artırmaya yönelik fikirleri hayata geçiriyorlar. Evsiz insanlar için barınma, kadınlar için gelir modelleri ve daha nicesi….

Varlıkları karmaşık sorunların çözümü noktasında büyük önem taşıyor. Tüm bu özellikleri nedeniyle de sosyal girişimcilerin tek bir segmentte konumlandırılamadığı görülüyor.

Üstelik kapsam iyiden iyiye genişliyor, geçtiğimiz aylarda sürekli elektrik kesintisi yaşanan büyük bir Güney Amerika bölgesinde yenilenebilir enerjiyle aydınlatma sağlanması, zira konforun artırılması ilginç örneklerden sadece biri. En nihayetinde ise sosyal girişimcilikte kapsam sürekli olarak genişliyor.

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar