Sosyal Girişimcilik Zirvesi’nde uzmanlar gençlerle buluştu

Sosyal Girişimcilik Zirvesi’nde uzmanlar gençlerle buluştu

Sosyal girişimcilik uygulamalarının hem liselerde hem üniversitelerde farkındalığını sağlayabilmek amacıyla düzenlenen Sosyal Girişimcilik Zirvesi, İstanbul Valiliği koordinatörlüğünde Küçükçekmece Kaymakamlığı, Küçükçekmece Belediyesi, İstanbul Arel Üniversitesi, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi, Ayşe Hatun Özen Eğitim Vakfı (AHEV) ve Sosyalben Vakfı işbirliği ile Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlendi.

Zirve kapsamında, gönüllü olan veya gönüllülükle henüz tanışmamış katılımcıların, sosyal girişimcilik ve gönüllülük kavramıyla tanışmaları, bu kavramlara hayatlarında yer vermeleri, gönüllü ve sosyal girişimci bireyler olmaları amaçlandı. Katılımcılar sosyal girişimcilik ve gönüllülük üzerine konuşmacılarla buluştuğu ve deneyimli mentorlar eşliğinde atölye çalışmaları yaptı.

Zirveyle ilgili görüşlerini bildiren Küçükçekmece Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürlüğü Ar-Ge Birim Sorumlusu Özgür Oran;“İstanbul Valiliği Sosyal Etüt Proje Müdürlüğü ve Avrupa Birliği Bürosu olarak Sosyal Girişimcilik ve Gönüllülük Zirvesi’ni özellikle gençlerin kariyer yollarında, kariyer fırsatlarında sosyal girişimcilik, gönüllülük kavramlarını öğrenmesi, sadece kamu ve özel sektör değil üçüncü sektör diye adlandırdığımız sivil toplumda da kariyer imkanlarını ve fırsatlarını görmesi amacıyla düzenledik” dedi.

“Sosyal girişimciliğin sürdürülebilirliği için ümitliyiz”

SosyalBen Vakfı Kurucusu Ece Çiftçiise şöyle anlattı: “İki gün boyunca Türkiye’deki sosyal girişimcilik algısını gündem yapmak, hem üniversite ayağı hem de lise ayağında bunun konuşulabilen bir kavram olması için paydaşlarımızla ve İstanbul Valiliği ile birlikte yola çıktık. Aldığımız geri bildirimler, öğrencilerden ve katılımcılardan duyduğumuz proje fikirleriyle sosyal girişimciliğin devamı ve sürdürülebilirliği için çok ümitliyiz.”

“Güzel bir iş çıkarmaya çalıştık”

İstanbul Valiliği Sosyal Etüt ve Proje Müdür Vekili, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu Koordinatörü Harun Yaman; “Yaklaşık beş aylık bir süreçte kamu kurumları, üniversiteler ve STK’lar bir araya gelerek yoğun bir çalışma temposu içerisinde güzel bir iş çıkarmaya çalıştık. Gençlerimize yönelik burada en azından sosyal girişimcilik nedir, ne değildir, gönüllülük nedir, ne değildir, kendilerine yönelik fırsatları nasıl geliştirebilirler gibi bazı konularda yardımcı olmaya çalıştık” diye ifade etti. Zirvenin nasıl geçtiğinden bahseden İstanbul Arel Üniversitesi Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Programı El Sanatları Bölümü Başkanı Elanur Güner; “Öğrencilerin yoğun ilgisiyle karşılaştık. Türk Kızılay’ı bize burada destek oldu. Aynı zamanda kan bağışı alındı burada. Bu şekilde de bir sosyal gönüllülüğü de gelen misafirlerimize göstermiş olduk. Böylelikle iki gün panelimiz sürdü. Bunun devamını ilerleyen yıllarda tekrarlayacağız. Bunun için de hali hazırda görüşmelerimiz devam ediyor” dedi.

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar