Sosyal etki hızlandırıcı program imece impact’e başvurular başladı

Sosyal etki hızlandırıcı program imece impact’e başvurular başladı

Sosyal inovasyon platformu imece’nin, Zorlu Holding ana partnerliği, UNDP’nin desteklediği Business Call To Action bilgi danışmanlığı, İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD Türkiye) stratejik partnerliği ve Startup Wise Guys’un yatırım partnerliği ile gerçekleştirdiği etki hızlandırıcı programı imece impact’e başvurular başladı.

ATÖLYE, S360 ve Zorlu Holding’in kurucu ortakları arasında yer aldığı sosyal inovasyon platformu imece, sosyal girişimlere verdiği desteği büyütmeye devam ediyor. imece, kuruluşundan bu yana geçen 3 yılda edindiği tecrübeyle şimdi de Destek Programı’nı ileri seviye girişimler için etki hızlandırıcısı programına dönüştürüyor. Yeni program, 12 Ekim-15 Kasım 2020’deki başvuru dönemini takiben, Kasım 2020 – Nisan 2021 arasında aktif olarak yürütülecek.

Girişimin hangi sosyal probleme ve hangi hedef kitleye dokunarak nasıl güçlü bir çözüm sunduğunun etki yatırımcıları tarafından fark edilmesini sağlayacak olan imece impact’te girişimlerin Türkçe ve İngilizce olarak etki raporları hazırlanacak. Raporlar, girişimlerin kendilerini daha iyi anlatmalarına imkân tanırken, hayata geçirdikleri çözümler ile nasıl bir etki ve dönüşüm sağladıklarını anlaşılır kılacak. Böylelikle, girişimlerin çözdükleri problem ve ticarileşme potansiyelleri görünür olacak. Program dahilinde girişimcilere; “Etki ölçümleme ve raporu”, “İş geliştirme ve özel sektör ile eşleştirme”, “altı ay boyunca mentor havuzuna erişim”, “Özelleştirilmiş bire bir eğitim ve girişim koçluğu desteği”, “Girişimin ihtiyacına yönelik hizmet satın alma” ve “İletişim desteği ve yazılı ya da video formatında tanıtım içerikleri’’ başlıkları altında fırsatlar sunulacak.

Döngüsel ekonomi ve nitelikli eğitim alanındaki girişimlerin başvuruları bekleniyor

Ürün ya da hizmetleri fikir ve prototip aşamalarını geçmiş, büyüme aşamasında olan girişimler, müşterisi ve ölçeklenebilir gelir modeli olan; etki potansiyeli taşıyan girişimler ve döngüsel ekonomi ya da nitelikli eğitim temalarında çalışan girişimler 15 Kasım’a kadar imece.com/impact üzerinden programa başvurularını gerçekleştirebilecek.

‘Toplumsal ve ekolojik fayda üreten büyüme aşamasındaki girişimleri hızlandırmayı amaçlıyoruz’’

imece direktörü Mustafa Özer, programa yönelik değerlendirmesinde ‘‘Toplumsal ve ekolojik fayda üreten büyüme aşamasındaki girişimleri hızlandırmayı, ürettikleri sosyal etkiyi görünür kılmayı, etki yatırımı başta olmak üzere girecekleri süreçler içerisinde doğru değerlemeye ulaşmalarına katkı sağlamayı amaçlıyoruz’’ ifadelerini kullanırken, ‘‘İş geliştirme ve büyüme yolculukları sırasında, başta ileri aşama yatırım turuna hazırlık süreçleri olmak üzere olası partnerlik ve yatırımcı ilişkilerinde etki raporlamasına ihtiyaç duyan girişimlere çözümler getiriyoruz. Zorlu Holding ana partnerliğinde, UNDP’nin desteklediği Business Call To Action’un bilgi danışmanlığı, SKD stratejik partnerliği ve Startup Wise Guys’un yatırım partnerliği ile bir etki hızlandırıcı programı sunuyoruz. Program kapsamında girişimlerin meselelere nasıl yaklaştıklarını; çözümleriyle nasıl bir etki doğurduklarını, taşıdıkları potansiyeli ölçülebilir ve görünür kılıyoruz. Tasarımdan hukuka, pazarlamadan sosyal medyaya girişimlerin program dönemindeki ihtiyaçlarına göre şekillenen yönlendirmeler sunuyoruz’’ dedi. 

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı gerçekleştirebilmek için her yıl 2,5 trilyon dolarlık bir kaynağa ihtiyaç var

Zorlu Holding Kurumsal İletişim Genel Müdürü Aslı Alemdaroğlu yeni programa yönelik düşüncelerini ifade ederken imece’nin kısa sürede kat ettiği mesafenin, temel toplumsal meselelerinin çözümü için bir umut ışığı olduğunu belirtti. imece’nin kurucu ortağı ve ilk üç programın destekçisi olan Zorlu Holding’in imece’nin kendi ayakları üzerinde durarak sürekli gelişim kaydetmesinden çok büyük bir mutluluk duyduğunu dile getiren Alemdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı gerçekleştirebilmek için her yıl 2,5 trilyon dolarlık bir kaynağa ihtiyaç var. Sosyal amaçlar için fon sağlayan geleneksel filantropiyle ne bu kaynağı bulabilir ne de bu sorunları çözebiliriz. Ancak dünya çapındaki yatırımcılar; etki yatırımı lensini takarak bu sermaye açığını kapatabilirler. Sermaye piyasalarındaki yaklaşık 300 trilyon dolar olan küresel yatırımın sadece %1’inin etki yatırımcılığına yönlendirilmesiyle bile bu 2.5 trilyon dolarlık kaynak sağlanabilir. Küresel Etki Yatırımcıları Ağı (GIIN)’ın 2020 yılı etki yatırımcılığı raporuna göre küresel olarak 404 milyar dolara ulaşan etki yatırımlarının daha da artması, bu yüzden büyük bir önem taşıyor. Türkiye’deki sosyal girişimcilik ekosistemindeki yeni kilometre taşılarından biri olan etki hızlandırıcı programı imece impact’in; Türkiye’de sosyal etki üreten girişimlerin etkilerini daha görünür kılarak bu konudaki yatırımların gelişimine ciddi katkılar sağlayacağına inanıyorum.”


Girişimlere yarattıkları sosyal etkiyi gösterme fırsatı

Kapsayıcı iş modelleri için dünyanın önde gelen platformu UNDP Business Call to Action Müdürü Luciana Aguiar programa ilişkin “imece, ticari olarak uygulanabilir ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflere katkıda bulunan inovatif çözümleri teşvik eden ilham verici bir platform. Business Call to Action, imece ile iş ortağı olmaktan, Türkiye’de erken aşamadaki girişimlerin performanslarına güç sağlarken etki ölçmek ve yönetmek için eğitimler ve araçlar sağlamaktan büyük memnuniyet duyuyor.” ifadelerini kullandı.

Döngüsel ekonomi ve nitelikli eğitim alanındaki girişimlerin başvuruları bekleniyor

Programın çağrı temaları hakkında bilgi veren Mustafa Özer, döngüsel üretim ve sorumlu tüketim başlığına yönelik şu değerlendirmede bulundu: ‘‘Önümüzdeki 10 yıl içinde hangi adımları atarsak, iklim krizine gerçekçi bir müdahalede bulunuruz? Bu krizin temelinde atmosferdeki karbon salınımı, fazla ve hızlı üretim, geri dönüştürülemeyen atıklar ve kullandığımız enerji kaynakları var. Bu sebeple lineer üretim sistemlerini dönüştürmeye ya da yeni döngüsel çözümlere ihtiyacımız var. Bunun için de toplum, çevre ve ekonomiyi birbiriyle ilişkili bir zeminde ele almak ve tedarik zinciri boyunca tercihlerimizi yenileyecek çözümler üretmek durumundayız.’’


Ürün ya da hizmetleri fikir ve prototip aşamalarını geçmiş, büyüme aşamasında olan girişimler, müşterisi ve ölçeklenebilir gelir modeli olan; etki potansiyeli taşıyan girişimler ve döngüsel ekonomi ya da nitelikli eğitim temalarında çalışan girişimler 15 Kasım’a kadar imece.com/impact üzerinden programa başvurularını gerçekleştirebilecek.

Kerem Efendioğlu
ADMINISTRATOR
PROFİL

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar