Öğrenciler iklim değişikliğiyle mücadele için grevde

Öğrenciler iklim değişikliğiyle mücadele için grevde

İklim değişikliğiyle mücadele için bugün 123 ülkede küresel okul grevi gerçekleştirildi.  Öncülüğünü 16 yaşındaki İsveçli aktivist Greta Thunberg’in yaptığı eylem Türkiye’de de yankı buldu. Öğrenciler, Bebek Parkı’nda buluşarak küresel okul grevine destek verdi.

Greta Thumberg’in 2018 yılının ağustos ayında tek başına parlamento önünde başlattığı iklim değişikliğine karşı mücadele hareketine, bugün dünyanın birçok ülkesinde yapılan küresel okul greviyle binlerce çocuk destek verdi. Çocuklar, iklim değişikliğine karşı harekete geçilmemesini protesto etmek için kendi ülkelerinde bir araya geldi.

Aralık ayında Katowice kentinde gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi’ne (COP24) katılan Greta, “Biz, iklim değişikliğini durdurabilecek son nesiliz. Liderler hoşlansa da hoşlanmasa da ayaklanacaklar. Dünyayı kuralına göre oynayarak kurtaramayız. Çünkü kurallar değişmek zorunda. Bu yüzden geleceğimizi önemsemek için dünya liderlerine yalvarmaya gelmedik” şeklinde konuşmuştu.

Türkiye’de de yankı bulan eyleme İstanbul, İzmir, Iğdır, Antalya ve Bursa gibi kentlerden de çocuklar katıldı. İstanbul’da Bebek Parkı’nda bir araya gelen çocuklar, “Gezegen B Yok”, “Büyüyünce yaşanabilir bir dünya istiyorum” sloganlarıyla Greta’nın başlattığı ilkim değişikliğine karşı mücadele hareketine destek verdi.

Bebek Parkı’ndaki eyleme katılan öğrencilerden Atlas Sarrafoğlu, “İklim değişikliği yüzünden seller, hortumlar, kasırgalar artıyor. Aşırı sıcaklar yüzünden barajlar kuruyor, bitkiler azalıyor, bunu siz yarattınız. Bunu siz yarattınız, iklim değişikliğine neden olan kömürü siz yaktınız, petrolü siz kullandınız, ormanları siz büyükler kestiniz. Denizleri biz çocuklar kirletmedik, balinaların karnındaki plastikleri biz denize atmadık, betondan binaları biz çocuklar dikmedik” dedi.

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar