Nissan, elektrifikasyonu yatırım stratejisinin merkezine yerleştiriyor

Nissan, elektrifikasyonu yatırım stratejisinin merkezine yerleştiriyor

Nissan, Ambition 2030 adını verdiği yeni uzun vadeli stratejisinin merkezine elektrifikasyonu yerleştirerek, önümüzdeki beş yıl içinde EV serisini ve teknoloji inovasyonunu geliştirmeye yönelik yaklaşık 18 milyar dolar yatırım yapmayı planlıyor.

Yeni strateji, şirketin 2050 yılına kadar ürünlerinin yaşam döngüsü boyunca karbon nötrlüğü elde etme hedefini destekliyor.

Nissan CEO’su, şirketlerin toplumsal ihtiyaçları karşılamadaki rollerinin giderek arttığını belirterek, Ambition 2030 stratejisi ile elektrifikasyon çağı kapsamında karbon ayak izini azaltmak adına teknolojiler geliştireceklerini ve yeni iş fırsatlarına yöneleceklerini açıklıyor. Nissan’ı, müşterilerin ve toplumun gerçekten ihtiyaç duyduğu sürdürülebilir bir şirket konumuna getirmek istediklerinin altını çiziyor.

Eylül 2021’de Ford, yeni EV ve pil tesislerine milyarca dolar yatırım yapmayı planladığını duyurdu. GM, 2025 yılına kadar EV ve AV üretimlerine 35 milyar dolar yatırım yapmayı taahhüt etti. Stellantis, elektrifikasyon ve yazılım geliştirmeye 2025 yılına kadar 30 milyar Euro yatırım yapmayı hedeflediğini açıkladı. Nissan’ın açıklamaları, küresel otomobil üreticilerinin elektrikli araç segmentine yapacakları yatırım taahhütlerini takip ediyor.

Nissan, yüksek hacimli, düşük maliyetli pil üretiminin geliştirilmesi, EV serisinin önemli ölçüde genişletilmesi, üretim ve tedarik zincirinin kurulması gibi elektrifikasyon atılımlarında yer alan odak noktalarını açıklıyor.

Şirket, 2028 yılına kadar batarya alanında maliyetleri yüzde 65 oranında düşürmeyi hedeflediğini belirtirken, şarj süresinde azalma sağlayan ASSB pillerini piyasaya sürmeyi planlıyor. Küresel pil üretim kapasitesini de 2026 yılına kadar 52 GWh’ye ve 2030 yılına kadar 130 GWh’ye çıkarmayı hedefliyor.

2030 yılına kadar dünya genelinde, Nissan ve INFINITI markalarında elektrifikasyonu yüzde 50’ye çıkarmayı planlayan şirket, aynı zamanda 23 yeni model elektrikli aracı piyasaya süreceğini açıklıyor.

Kaynak:

https://esgtoday.us10.list-manage.com/track/click?u=f89d68518db6e2585b0808206&id=9488a59a92&e=5e39699af1

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar