“Minik Kalpler Okula” projesi ile köy okullarının kalitesi arttırılıyor

“Minik Kalpler Okula” projesi 2017-2018 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde başlatılacak.

Ağrı İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan projeyle okul öncesi eğitimin çıtasının yükseltilmesi hedefleniyor. Bu projeyle okul öncesinde okullaşma oranının arttırılmasının yanı sıra eğitimin kalitesini de arttırılması hedefleniyor.

Ağrı İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen “Minik Kalpler Okula” projesi kapsamında, öğretmenlerin hizmetiçi eğitim çalışmalarına katkıda bulunmak ve öğrencilerin etkili öğrenme ortamlarında yaşayarak öğrenme kalitelerinin arttırılmasının hedeflendiğini dile getiren İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Turan, önceliğin öğretmenlerin ihtiyaçlarını belirlemek olduğunu ifade etti.

“Minik Kalpler Okula” projesi, bilimsel çalışmalar neticesinde oluşturulan ‘Eğitim İhtiyacı Analizi’ anket çalışmasıyla okul öncesi öğretmenlerinin hizmet içi eğitim ihtiyaçları tespit edilmesinin ardından, uzman kişiler tarafından eğitim verileceği belirtildi. Öğretmenlerin eğitilmesinin yanı sıra öğrenciler için de pek çok eğitici faaliyetin hayata geçirileceğini ifade eden Yakup Turan, “köydeki öğrencilerin merkezdeki öğrencilerle buluşmalarını sağlayacaklarını, bu buluşma ile öğrencilerin yardımlaşma, işbirliği, paylaşma, sorumluluk, hoşgörü, empati ve etkili iletişim kurabilme becerilerini geliştirmek için uğraşacaklarını” vurguladı.

“Minik Kalpler Okula” projesi kaynak sıkıntısına çözüm olacak

Köy okullarının yaşadığı kaynak sıkıntısı problemi üzerinde duran Turan, öğrencilerin bireysel gelişimlerinin sağlanmasına yönelik çalışmalar yapılacağının da altını çizdi. Öğrencilerin bilimsel veriyi kullanma ve çözümleme konusunda okulun yanı sıra okul dışı ortamlarda da bulunması gerektiğini belirten Turan, okul öncesi eğitimin öğrenciler için önemli bir yere sahip olduğunu belirtti.

Köy okullarında eğitim hayatına devam eden öğrencilerin kaynak sıkıntısı yaşamasından dolayı, birçok etkinlikten mahrum kalmaktadır. Hem okul içi hem okul dışı etkinliklerin sınırlı olmasından dolayı hedeflenen kazanımlara ulaşmada güçlük yaşamaktadırlar. Bu problemi aşmak için hayata geçirilen “Minik Kalpler Okula” projesi bu gibi problemlere çözüm olmayı amaçlamaktadır. Yıl sonunda yapılacak olan çocuk şenliği programı ile projenin sonlanacağını belirten proje yetkileri, projenin olumlu yönde ilerlemesi halinde, projenşn bir sonraki eğitim-öğretim yılında da devam edeceğini bildirdiler.

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar