McDonald’s sevgisi BlindLook sayesinde engel tanımıyor

McDonald’s sevgisi BlindLook sayesinde engel tanımıyor

McDonald’s Türkiye, BlindLook platformunun “Ses Ol” projesiyle restoranları ve menülerini görme engelliler için erişilebilir kılıyor. BlindLook akıllı cep telefonlarına indirilen uygulama veya internet sitesi üzerinden görme engellilere özgürce seçim yapıp sipariş verme imkanı sağlıyor.

McDonald’s Türkiye, restoranları ve menülerini görme engelliler için erişilebilir kılarak tercih süreçlerini özgürleştiriyor. McDonald’s Türkiye’nin görme engellilerin restoran ve kafelerle ilgili daha kolay bilgi edinmesini ve ulaşmasını sağlayan BlindLook platformuyla yaptığı iş birliği hayata geçti. Bu çalışmayla hızlı servis restoranları alanında öncü olan McDonald’s Türkiye, görme engelli dostu marka olma yolunda da büyük bir adım attı. BlindLook, akıllı cep telefonlarına indirilen uygulama veya blindlook.com internet sitesi üzerinden en yakın engelsiz restoranı buluyor, yol tarifi sağlıyor ve sipariş öncesi menüler sesli olarak okunuyor. 

Dünya Sağlık Örgütü’nün tahminlerine göre dünya genelinde 284 milyon, Türkiye’de ise 1 milyon görme engelli yaşıyor. Kendisi de bir görme engelli olan Sadriye Görece ve yakın arkadaşı Cihat Ersin Aydın tarafından kurulan BlindLook, “Herkes için erişilebilir bir dünya” vizyonuyla hareket ediyor. Sosyal hayatı tüm engel grupları için eşit ve erişilebilir kılmayı hedefleyen BlindLook, “Ses Ol” adını verdiği proje ile çalışmalarına ilk olarak restoranları ve menüleri görme engelliler için erişilebilir kılarak başladı. Görme engellilerin bir restorana gittiğinde menüden özgürce seçim yapmak istediğini ifade eden Görece ve Aydın, uygulamayla ilgili “Görme engelliler, evden çıktıklarında kaybolma korkusu yaşıyor, navigasyon hizmetlerinin yetersiz olması sebebiyle yalnız gezemiyor. En çok da toplum baskısına maruz kalıyorlar. Bu nedenle kimsenin yardımına ihtiyaç duymadan kendi seçimlerini yapabilecekleri, sosyalleşebilecekleri yerleri seçiyorlar. Bir restorandan mutlu ayrılmanın ilk adımı memnun kalacağınız siparişi vermektir. Doğru siparişin anahtarı ise menüye hakim olmaktan geçer” dedi.

“BlindLook ile engelleri kaldırdık”

McDonald’s Türkiye Pazarlama Direktörü Elif Göktaş da, iş birliğiyle ilgili “Görme engelli bireylerin özgürce hayatın içinde yer alabilmeleri için yaptığımız bu çalışmayı çok değerli buluyorum. Türkiye’de insanların yüzde 91’i yemek yiyerek sosyalleşiyor. Bu oran bu kadar yüksekken, görme engelliler sosyal hayatlarında başkalarına bağlı kalmadan kendi seçimlerini yapmak istiyor. McDonald’s olarak BlindLook ile yaptığımız iş birliğiyle büyük bir adım attık. Teknolojinin bizlere sunduğu imkânlardan faydalanarak engelleri kaldırdık çünkü engelli bireylerin de herkes gibi yaşama haklarını özgürce kullanabilmelerini istiyoruz” dedi. Göktaş, ilk olarak İstanbul’daki 100 restoranın BlindLook sistemine tanımlandığını, projenin önümüzdeki dönemde tüm restoranlarda hayata geçirileceğini belirtti.

BlindLook nasıl çalışıyor?

BlindLook, akıllı cep telefonlarına indirilen uygulama veya blindlook.com internet sitesi üzerinden görme engelli bireyler için ilk olarak yakınlardaki erişilebilir mekanları listeliyor. Platform, doğruluğundan şüphe duyulmayacak bir yol tarifi ve seyahat yönlendirme rehberi hazırlıyor. En yakın restorana gidildikten sonra fiziksel menülere bağımlı kalmaksızın sesli olarak okunan menüler arasından seçim yapılıp sipariş veriliyor.

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar