“Mardin’deki uçurtma geleneğini yaygınlaştırmak için uçurtma müzesi açmak istiyorum”

“Mardin’deki uçurtma geleneğini yaygınlaştırmak için uçurtma müzesi açmak istiyorum”

Her yıl 14 Ocak’ta kutlanan Uluslararası Uçurtma Günü kapsamında uçurtmanın peşinde koşan Zahit Mungan ile uçurtmayla başlayan hikayesini, 2017 yılında gerçekleştirdikleri Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin ilk Uluslararası Uçurtma Festivali’ni, düzenlediği uçurtma atölyelerini ve uçurtma müzesi hayalini konuştuk.

“Uçurtmanın Peşinde” projenizle hem bir geleneği yaşatıyor hem de Mardin’in kültürel mirasını tüm dünyaya tanıtıyorsunuz. Bu projenin ortaya çıkış hikayesinden bahsedebilir misiniz?

Çocukken, poşetleri uçurtma edasıyla uçururdum. Aanıyorum herkesin çocukluğunda böyle en az bir anısı mevcut. Daha sonra altıgen uçurtmalar yapmaya başladım. O zamanlar atık malzemeleri değerlendirerek ve harçlıklarımı biriktirerek aldığım malzemelerle uçurtmalar yapardım. Ancak, sonraları en büyük destekçim olan babam, o zamanlarda damlarda uçurduğum uçurtmalar yüzünden can güvenliğimden endişe ettiği için hep engel olurdu. Babam işe giderken erkenden yola koyulur, ben de kapıdan çıkma sesini ve sokağın köşesini dönüp gözden kaybolacağı zamanı kollardım. Ardından dama çıkar, o gün rüzgârın hangi yönden estiğini bir direğe bağladığım içine hava dolan poşet sayesinde kontrol eder, ona göre evin muhtelif yerlerine sakladığım uçurtmalarımı uçururdum. Rüzgâr güneyden esiyorsa heyecandan kalp çarpıntılarım adeta kulağımı sağır ederdi. Çünkü uçurtma için en iyi rüzgâr, güneyden esen rüzgârdır. Bir gün, internet aracılığıyla bir uçurtma kulübüyle tanıştım. Türkiye’de uçurtmaya profesyonel yaklaşımla da gönül vermiş insanlarla temas kurmuş olmak şüphesiz ufkumu daha da genişletecekti, nitekim öyle de oldu. Bunun yanında deneme yanılmalarla, araştırmalarımla, zihnimde sürekli dönüp duran matematikle altıgen uçurtmalarım artık yerini üç boyutlu, tasarım uçurtmalara bırakmıştı. Mardin etkisi konusunda ise sadece şunu söylesem sanırım birçok şey anlatmış olacağım; uçurtmalarımı dünyanın birçok yerinde gökyüzüne gönderebiliyorsam, bu gözümü göğüne ilk açtığım Mardin ilhamının sayesindedir.

2017 yılında Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin ilk Uluslararası Uçurtma Festivali’ni gerçekleştirdiniz. Bu festival neyi amaçlıyordu, nasıl geri dönüşler oldu?

Mardin Valiliği, Mardin Büyükşehir Belediyesi ve Mardin Müzesi işbirliğiyle 2017 yılında Mardin’de Uluslararası Uçurtma Festivali’ni gerçekleştirdik. Mardin’de zaten geçmişimizde uçurtma bir gelenekti ve bu gelenek kaybolmaya aslında yüz tutmaya başlamıştı. Teknolojinin çocuklar üzerinde bağımlılığından ötürü çocuklar neredeyse uçurtma kültürünü unutmaya başlamıştı. Nasıl Alaçatı’nın Ot Festivali varsa Mardin’inin de uçurtma festivali var. Festival, turizme çok büyük bir ölçüde katkı sağladı. Hatta festival günlerinde insanlar otellerde yer bulamıyordu, böylece Mardin’in yerel halkı evlerini kapılarını insanlara açtı.

Uçurtma atölyeleri düzenliyorsunuz. Bu atölyelere kimler katılabiliyor? Bu atölyelerin bireylere nasıl katkıları oluyor?

Kendi doğduğum evi uçurtma atölyesine çevirdim. Çocuklar randevu alarak atölyeye geldiği zaman önce uçurtmayla olan hikayemi dinliyorlar. Daha sonra onlara sinema salonunda uçurtma belgeseli izlettiriyorum. Çocuklar; uçurtmanın tarihini, geçmişini, geçmişte uçurtmalarla ilgili neler yapıldığını ve uçurtma hakkında tüm bilgiyi öğrendikten sonra aşamalı bir şekilde uçurtmalarını yaparak atölye terasında uçurtmaları uçuruyor ve atölyeden mutlu bir şekilde ayrılıyor.

“Yaşayan Uçurtma Müzesi” açma hayaliniz var. Bu hayalinizden bahsedebilir misiniz?

Mardin’e ne zaman gelirseniz gelin, gökyüzünde mutlaka bir uçurtma görürsünüz. Bunun nedeni Mardin’in yüksek bir tepede kurulmuş olması ve her zaman rüzgârı esmesidir. Yaşlısı, genci ve çocuğu olmak üzere herkes evlerin damlarına çıkarak uçurtmalarını uçurur. Bu gelenek yüzyıllardır sürüyor. Bu geleneği daha da yaygınlaştırmak için bu şehirde bence uçurtma müzesi olmalı diye düşünüyorum.

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar