“Konut: Bir insan hakkı mı, bir yatırım aracı mı?” paneli 6 Şubat’ta

“Konut: Bir insan hakkı mı, bir yatırım aracı mı?” paneli 6 Şubat’ta

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali 2019 seçkisinde yer alan Baskı (Push) filmi, yönetmeni Fredrik Gertten’in katılımı ve “Konut: Bir insan hakkı mı, bir yatırım aracı mı?” başlıklı panel ile 6 Şubat tarihinde Pera Müzesi’nde tekrar izleyiciyle buluşuyor.

Küresel bir sorun olarak konutun metalaştırılması neticesinde ortaya çıkan sorunları inceleyen Baskı, Birleşmiş Milletler raportörü Leilani Farha’nın gözünden neden artık şehirlerimizde yaşamanın giderek imkansız hale geldiğini inceliyor. İnsanın sağlıklı ve güvende olmasının ön koşulu olan barınma ve konut hakkının işlendiği filmde,  günümüzde konutun acil bir sorun olmasının arkasındaki oyuncular ve etmenlerin neler olduğu sorgulanıyor. Filmde finans sektörünün, konutu yatırım aracı olarak kullanmasıyla birlikte şehirlerin boşalan mahallelerini gösteriliyor 

Film gösteriminin ardından konut hakkı, zorla tahliyeler ve kent hakkı üzerine bağımsız araştırmacı Cihan Uzunçarşılı Baysal’ın moderatörlüğünde, filmin İsveçli yönetmeni Fredrik Gertten, Mekanda Adalet Derneği direktörü Yaşar Adnan Adanalı ve diğer davetlilerin katılımı ile bir panel ve soru-cevap etkinliği gerçekleştirilecek.

Gösterim ve panel İsveç Enstitüsü’nün EQUAL SPACES projesi kapsamında Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali, Pera Müzesi, İsveç Enstitüsü ve İstanbul İsveç Başkonsolosluğu işbirliğiyle, 6 Şubat günü saat 19.00’da Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleştirilecek. Etkinlikteki film gösterimi ücretsiz olup rezervasyon alınmayacak.

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar