Kendi dünyalarını, umutlarını bir başka kadınla paylaşmak, sesini duyurmak ve diğer kadının sesini duymak için toplanıyorlar

Kendi dünyalarını, umutlarını bir başka kadınla paylaşmak, sesini duyurmak ve diğer kadının sesini duymak için toplanıyorlar

Toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak ve Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına ulaşmak üzere, eşitlik ve dayanışma değerlerini savunan SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği, 7 Mart Pazar günü Kadından Kadına SES olmak üzere çevrimiçi bir etkinlik düzenliyor. Farklı kademelerde, farklı deneyimlerde, farklı yetkinliklerde ve farklı yaşlarda olan tüm kadınların 28 Şubat’a kadar başvurabileceği etkinliğin detaylarını, SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği Kurucu Başkanı Gülseren Onanç’tan dinledik. 

Bu yıl 7 Mart’ta çevrimiçi olarak gerçekleştireceğiniz Kadından Kadına SES etkinliğinden bahsedebilir misiniz?

Pandemi süreci, toplumsal ve bireysel olarak kadınların yaşadıkları sorunların çeşitlenmesine ve yoğunlaşmasına yol açtı. Geçtiğimiz yıl 8 Mart 2020 tarihinde İstanbul’da düzenlediğimiz SES Kadın Mentörlük Yürüyüşü etkinliğini, bu sürecin etkisi ve sorunların farklılaşması sebebiyle bu yıl Kadından Kadına SES olarak sanal bir buluşmaya dönüştürdük. Etkinliğimiz 7 Mart Pazar günü saat 11.00-14.00 arasında çevrimiçi olarak gerçekleşecek. Kadından Kadına SES etkinliğinde her yaş ve deneyimden kadın seçtikleri ortak konulara göre bir araya gelerek, birbirlerine destek olmak üzere ortak konular hakkında konuşacaklar ve tecrübelerini paylaşacaklar.

Bu etkinlikle neleri hedefliyorsunuz?

Kadından Kadına SES ile kadınların kendi dünyasını, yaşanmışlıklarını, hedeflerini, beklentilerini ve umutlarını başka bir kadınla karşılıklı paylaşarak kendi sesini duyurmasını ve diğer kadının sesini duymasını hedefliyoruz. Ayrıca özellikle pandemi döneminde kendi çevrelerine sıkışan ve giderek daha çok içe kapalı yaşayan kadınların ses vermesi ve karşılıklı paylaşımla kadınlar arasındaki dayanışmanın güçlendirilmesi amaçlarımız arasında.

Etkinliğe kimler katılabiliyor?
Eşitliğin ve çeşitliliğin hedeflendiği etkinliğe; farklı kademelerde, farklı deneyimlerde, farklı yetkinliklerde ve farklı yaşlarda olan tüm kadınlar katılıyor.

Etkinliğe ilgi nasıl? Şu ana kadar kaç başvuru oldu? Son başvuru tarihi nedir?

Son başvuru tarihi 28 Şubat 2021, 500’e yaklaşan kaydımız var. Etkinlik ve programla ilgili detaylı bilgiler www.sesdernegi.org adresinde yer alıyor. Etkinliğe katılmak isteyenler sitemizdeki başvuru formunu doldurabilir.

Etkinlikte hangi konu başlıkları var? Bugüne kadar başvuran kadınlar en çok hangi konuda konuşmak istediklerini belirttiler?

Etkinliğe katılmak isteyen kadınlara başvuru formunda konuşmak istedikleri konuları soruyoruz. Bunlar arasında; kişisel gelişim ve kendini güçlendirme, akademik, profesyonel hayat, kamu yönetimi, sanat ve STK alanlarında kariyer gelişimi, girişimcilik, iş geliştirme, sosyal girişimcilik, iş değişikliği, sosyal baskı, artan sorumluluklar, belirsizliklerle baş etme, şiddet ve artan eşitsizlikler yer alıyor. Şu ana kadar gelen başvurulara göre kadınların konuşmayı en çok tercih ettiği konu kariyer gelişimi olarak karşımıza çıkıyor.

Bu deneyim aktarımlarının ardından nasıl bir dönüşüm ya da sonuç bekliyorsunuz?

Kendi çevrelerine sıkışan ve giderek daha çok içe kapalı yaşayan kadınların ses vermesi ve sorunlarını baş başa paylaşması kadınlar arasında dayanışmayı güçlendirecektir. Biliyoruz ki kadınların konuşacakları ortak çok şey var. Başvuru formunu, paylaşım yapmak isteyen kadınları ortak konularda eşleştirmek üzere tasarlamaya çalıştık. Kadından Kadına SES olmak isteyen herkesi bu etkinliğe katılmaya çağırıyoruz.

Bundan sonraki süreçte bu kadınlar belli aralıklarla bir araya gelecekler mi? 

Her yıl kadınların yan yana veya çevrimiçi bir şekilde bir arada bulunarak deneyimlerini paylaşabilecekleri ve bu vesileyle kadınlar arasındaki dayanışmayı güçlendirecek benzer bir etkinliği hayata geçireceğiz. Geçen sene gerçekleştirdiğimiz SES Kadın Mentörlük Yürüyüşü’nün ardından dileyen kadın mentör ve mentiler bir araya gelip, iletişimlerini sürdürdü. Geçen sene olduğu gibi, bu sene de etkinlikte yer alan kadınlar, kendi istekleri doğrultusunda yıl içerisinde tekrar bir araya gelecektir.

Bu etkinlik için derneğinizin ayırdığı kaynak hakkında bilgi verebilir misiniz?

Etkinliği hayata geçirmek için maddi kaynağın ötesinde çok ciddi bir insan kaynağı çalışıyor. Yaklaşık 15 kişilik gönüllü bir ekibimiz mevcut. Başvuruların doğru eşleşmesi için çalışan yazılım ekibinin yanı sıra, kadınların etkinliğe başvurmasını sağlayacak iletişimin yapılmasına, yönetim kurulunun networkünün konuya dahil edilmesine kadar oldukça meşakkatli bir süreç yönetiliyor.

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar