KarDes mobil uygulamasıyla İstanbul’u keşfedin

KarDes mobil uygulamasıyla İstanbul’u keşfedin

Hrant Dink Vakfı’nın hayata geçirdiği KarDes uygulamasıyla, İstanbul’un çok kültürlü mirasını ve çok katmanlı yapısını keşfetmek isteyen kullanıcılar için kişisel gezi rehberi olarak tasarlanmış bir mobil uygulama geliştirdi. 

Yüzlerce yapının hikayesini dinleme, semtlerin ve mekânların eski fotoğraflarını görme veya hayal etme imkanı sunan Hrant Dink Vakfı’nın hayata geçirdiği KarDes mobil uygulaması, Türkçe ve İngilizce dillerinde kişisel gezi rehberi olarak tasarlandı. İstanbul’un çoğulcu hikayesini anlatmaya odaklanan uygulamayla, İstanbul’un sokaklarında yürürken orada yaşamış kişilerin hikâyeleri ve 900’e yakın çok kültürlü yapının yeri ve tarihi keşfedebiliyor.

Yüzlerce mekan ve yapı bir arada

KarDes kullanıcıları, bu uygulamayla İstanbul’daki 900’e yakın cami, kilise, sinagog, okul, mezarlık gibi yapılardan oluşan kültürel miras envanterini keşfedebilir ve çok kültürlü mirası görünür kılan rotalarda yürüyerek İstanbul’un saklı hikâyelerini tanınmış sanatçıların seslerinden dinleyebilirler. Ayrıca uygulamada, semtlerin tarihçeleri için çok sayıda uzmana da başvurulduğu gibi eski semt sakinlerinin anlatımlarına da yer verildi.

Ünlüler seslendirdi

Semtlerin ve mekanların hikayelerini anlatanlar arasında Mahir Günşiray, Hayko Cepkin, Ece Dizdar, Banu Güven, Ceylan Ertem, Nejat İşler, Ercan Kesal, Yekta Kopan, Lale Mansur, Songül Öden, Tülin Özen, Tilbe Saran gibi isimler bulunuyor. 

Uygulamaya hem App Store’dan hem de Google Play’den ulaşabilirsiniz.

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar