Karbon emisyon değerleri restoran menülerinde yer almaya başladı

Karbon emisyon değerleri restoran menülerinde yer almaya başladı

Kilomuzu korumak için kalori hesabı yapmak bir çoğumuz için alışkanlık haline gelmişken, benzer şekilde karbon ayak izimizi azaltmak için yiyeceklerin karbon miktarını bilmek ve dikkate almak gezegen sağlığını korumak adına daha bilinçli davranmamıza yol açabilir gibi görünüyor.

The Canteen adlı restoranda birasını yudumlayan Enyioma Anomelechi, menüde gözüne çarpan bir hamburgerin 3 kilogram karbon içermesine ait bilgiye inanamadığını dile getiriyor. Anomelechi, İngiltere’nin Bristol kentinde müşterilerine sunduğu yiyeceklerin emisyon değerlerini menülerinde listelemeye başlayan The Canteen adlı restoranın yeni özelliğinden bahsediyor.

Kişnişli yoğurt soslu pancar ve havuçlu pakora yalnızca 16 gram karbondioksit salınımından sorumlu olurken, benzer şekilde miso ve harissa soslu tabule ve zahterli gevrek patlıcanlar 675 gram karbondioksite neden oluyor.

Menüde listelenen değerler, The Canteen’in menüsünde sunmadığı bir yiyecek olan hamburgerin emisyonuyla karşılaştırılıyor. Sığır etinden imal edilen bir adet burger’e ait emisyon değerinin vegan alternatifine göre 10 kat fazla olduğu gösteriliyor.

Gezegen için bitki ağırlıklı beslenme kültürü

2050 yılına kadar net sıfıra ulaşma hedefiyle küresel bir yarış yaşanırken, işletmeler ve bireyler karbon emisyonları konusunda her geçen gün artan bir sorumluluk altına giriyor.

Küresel sıcaklıkları 1,5 C derecenin altında sınırlama girişimlerinin, tarım ve yeme içme şeklimizde etkin bir değişiklik gerektirdiği yaygın olarak biliniyor.

The Canteen, bu farkındalığı artırma eğilimi kapsamında yardım derneği olan Viva’nın öncülük ettiği bir kampanya çerçevesinde Temmuz 2022 tarihinden itibaren karbon ayak izi bilgisini menülerine dahil etmeyi kabul eden ilk restoran oldu.

Restorandaki yiyeceklerin ayak izlerinin doğru hesaplanması için tarifler ve kullanılan malzemelerin kaynağı hakkındaki bilgiler MyEmissions adlı şirkete gönderiliyor. Şirketin uzman ekibinin önderliğinde değerlendirilen tarım, işleme, nakliye ve ambalaj bilgilerinin hesaba katılmasıyla başlangıçtan mağazaya gelene kadar oluşan karbon emisyon değerleri hesaplanıyor.

Hükümet istatistiklerine göre, ortalama bir İngiliz vatandaşının yıllık karbon ayak izi 10 tonun üzerinde ve Birleşik Krallık 2035 yılına kadar emisyonları yüzde 78 oranında azaltmayı hedefliyor.

Menülerdeki karbon hesaplama bilgisi fark yaratır mı?

ABD merkezli bir ekmek zinciri olan Panera Bread 2020 yılında, Amerika genelinde bulunan 2000 mağazasında iklim etiketleme sistemini devreye sokmak için Dünya Kaynakları Enstitüsü ile işbirliği yaparak, müşterilerin düşük karbonlu seçenekleri tanımasına olanak sağladı.

Benzer şekilde, geçtiğimiz yıl İskoçya’nın Glasgow kentinde düzenlenen Cop26 kapsamında hizmet veren restoranlar, karbon etiketi içeren yiyecekler servis etti.

Birçok birey tarafından uzun zamandır benimsenen kalori hesaplama yönteminin sağlıklı beslenmeyi artırma konusundaki başarısı tartışılır olsa da, karbondioksit değerlerinin tüketici davranışları üzerindeki etkisi henüz bilinmiyor.

The Canteen’de 162 gram karbon içeren Şef’in salatasını tercih eden bir müşteri, ‘’iki yemek arasında seçim yapıyor olsaydım, açlığımın derecesine bağlı olarak daha az karbon içereni tercih ederdim’’ diyor. Yemek yemeye gittiğinde sadece eğlenmeyi hedeflediğini söyleyen bir diğer müşteri, market alışverişi esnasında karbon değeri hakkında daha bilinçli davranacağını belirtiyor.

İklim acil durumu içinde olduğumuzu belirten Viva’nın kampanya yöneticisi Laura Hellwig, karbon ayak izi değerinin zorunlu olarak yiyeceklerin üzerinde belirtilmesi gerektiğini ve bu sayede tüketicilerin bilinçli seçimler yapabileceğini düşünüyor.

Kaynak:

https://www.euronews.com/culture/2022/08/11/climate-change-on-the-menu-uk-restaurant-is-first-to-show-customers-co2-emissions-of-their

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar