İşitme engellilere matematik kursu veren sosyal girişim: Anlatan Eller

İşitme engellilere matematik kursu veren sosyal girişim: Anlatan Eller

23 yaşındaki İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu Pelin Baykan tarafından hayata geçirilen Anlatan Eller, işitme engellilere Türk İşaret Dili ile eğitim verilmesi odağındaki bir sosyal sorumluluk projesi.

Proje, işitme engellilerin matematikle buluşturulmasına adeta yeni bir soluk getirdi. Süreç, alışveriş ortamlarında para alıp verme, toplama-çıkarma yapma gibi konularda videoların çekilmesi ve YouTube’a yüklenmesiyle başladı. Ardından İstanbul’da Şişli Belediyesi’nin desteğiyle dersler Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı’nda sınıf ortamına taşındı. Haftada bir gün sabah ve akşam olmak üzere iki gruba ders verilirken ilginin yoğun olduğu belirtiliyor.

Anlatan Eller projesinin mimarı Pelin Baykan, “Yardım etmiyorum, sadece destek oluyorum” diyerek projenin çıkış öyküsünün işitme engellilerin birbirleriyle konuşmasının dikkatini çekmesiyle başladığını, ardından ailesinde herhangi bir işitme engelli bireyin bulunmamasına karşın kişisel bir istekle işaret dili öğrenmeye başladığını belirtiyor. Ardından da projenin doğarak büyüdüğünü ifade ediyor.

İşlemler, işaret diliyle aktarılırken öğrencilerin Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) ve üniversite sınavı gibi hayatlarına yön verecek önemli aşamalara hazırlandığı kaydediliyor. Perşembe günü gerçekleşen dersler hakkında daha fazla bilgi için Şişli Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı’na müracat edilebilir.

NOT: Görsel temsilidir.

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar