“İnternetteki bilgi karmaşasına son veriyoruz”

“İnternetteki bilgi karmaşasına son veriyoruz”

Hayvan sahiplerinin yaşadığı sorunlara nitelikli ve hızlı çözümler bulup hayvan dostlarımıza sağlık, beslenme, bakım ve davranış konularında yardımcı olmamızı sağlayan HepiPet’in kurucu ortağı Buğra Öklen’le sosyal girişimin hedeflerini, çıkardıkları Prime özelliğini ve hayvan sahiplerine nasıl yardımcı olduklarını konuştuk.

HepiPet’in hikayesi nasıl başladı? Hangi soruna çözüm bulmak için bu girişimi kurdunuz?

HepiPet ilk olarak evcil hayvanların ihtiyaçlarını aylık olarak karşılayan ve evcil hayvana özel beslenme programı hazırlayan bir modelde ortaya çıktı. Bu süreçte elde ettiğimiz üyelerimizin veteriner hekime doğru zamanda ulaşma konusunda sorun yaşadığını gözlemledik. İş modelimizi geliştirerek hayvan sahiplerinin doğru ve güvenilir bilgiye kolayca ulaşılabilecekleri hale getirdik. Hayvan sahiplerinin yaşadığı veteriner hekim bulma, klinik seçimi ve internetteki bilgi karmaşasında kaybolma sorunlarına doğrudan çözüm sunan yeni HepiPet modeline geçiş yaptık. Bir süre sonra evcil hayvan sahiplerinin veteriner hekime ulaşma ihtiyacının daha da önceliklendirilmesi gerektiğini düşündük ve HepiPet Prime üyeliğini hayata geçirdik.

Hayvan sahiplerine hangi konularda, nasıl yardımcı oluyorsunuz?

Evcil hayvan sahipleri HepiPet üzerinden ücretsiz olarak veteriner hekimlere ulaşabiliyorlar. HepiPet ile dostlarının sağlık, beslenme, bakım, davranış konularındaki sorunlarına gerçek veteriner hekimler tarafından ücretsiz olarak yanıt alabiliyorlar. Bu sayede kliniğe gidip gitmeme konusunda karar veremedikleri veya ikinci görüşe ihtiyaç duydukları durumlarda destek olabiliyoruz. 

Sitemiz üzerinden hiçbir şekilde teşhis, ilaç veya tedavi belirlenmiyor. Ancak veteriner kliniğine çeşitli sebeplerden dolayı gitmekten çekinen veya zorlanan kişiler için bir ön bilgi veriyoruz. Gerçekten kliniğe gitmesi gereken bir vakanın zaman kaybetmemesini sağlıyor, tedavi süresi ve masraflarının artmaması için erken dönemde sürece dahil olabiliyoruz.

Ayrıca üyeye özel veteriner hekim eşleştirdiğimiz HepiPet Prime üyelik modelimiz de bulunuyor.  HepiPet Prime temelinde bir koruyucu veteriner hekimlik hizmeti. Problemlerin belirtilerinin henüz ortaya çıkmadığı süreçte önleyici bir yaklaşım sunuyoruz. Hayvan dostlarımızı tanıyor, beslenmesi ile beraber genel sağlığını da takip ederek yaşanan anormal durumlarda vakit kaybetmeden 7/24 destek sağlıyoruz. 

Hayvanlarla bire bir temasınız oluyor mu? Oluyorsa, hangi durumlarda?

Şu aşamada tamamen online bir platform olarak yer alıyoruz. Türkiye’nin farklı illerinde ve yurt dışında yaşayan üyelerimize destek verebiliyoruz. Veteriner hekime ulaşma imkanı kısıtlı olan bölgelerde teknolojinin desteği ile hayvan sahiplerini yalnız bırakmamayı hedefliyoruz. Yakın zamanda da görüntülü görüşme ile hayvana temas edeceğimiz bir planımız bulunuyor.

Kaç kişilik bir veteriner ekibiniz var? Belli kriterleriniz var mı?

Toplamda dokuz veteriner hekimimiz HepiPet Prime üyelerimize koruyucu veteriner hekimlik hizmeti veriyor. Yeni başvurular almaya ve değerlendirme süreçlerine devam ediyoruz. Ayrıca ekibimizde doktora ve yüksek lisans ile uzmanlık yapmakta olan veteriner hekimlerimiz de bulunuyor. Bu sayede daha komplike vakalarda doğrudan o alan üzerinde çalışan veteriner hekimlerimiz ile çözüm bulabiliyoruz. Yeni veteriner hekim alımında veteriner fakültesi diplomasının yanı sıra klinik tecrübeleri ve hekimlerimizin yaklaşımlarını dikkat ediyoruz. Bir alanda uzmanlık yapacak veya yapıyor olması en çok dikkat ettiğimiz nokta. Bizimle aynı heyecanı ve vizyonu taşıyan, yabancı kaynakları araştıran ve kendini geliştirmeye açık kişiler olmaları önemli. Dijital dönüşümün hayvan sağlığı alanında öncüsü olmak isteyen veteriner hekimler ise zaten bize kolaylıkla ulaşıyor.

Bugüne kadar kaç kişiye ulaştınız?

Son bir yılda 350 bin hayvan sahibine ulaştık ve toplam içeriklerimizin görüntülenme sayısı 500 binin üzerinde. Yarım milyondan fazla hayvan sahibinin sorunlarına çözüm sağlamış olmak bizi mutlu ediyor.

Prime özelliğinizin farkı nedir?

Prime üyelik ile evcil hayvan sahiplerinin 7/24 ulaşabileceği, genel durumunu düzenli olarak takip eden bir veteriner hekimleri oluyor. Prime üyelerimiz veteriner kliniğine gidip gitmeme kararsızlığında da ilk teması HepiPet ile kuruyor. Bir sağlık sorunu olmadığında da desteğimiz devam ediyor. Beslenme önerileri, bilgilendirici kılavuzlar, kilo takibi gibi hizmetler de evcil hayvanın ihtiyacına göre şekilleniyor. Hali hazırda veteriner hekimine kolayca ulaşabilen üyeler için ise ikinci görüş önem kazanıyor. Tedavide izlenecek yol ve sürecin takibi konusunda sürece farklı bir bakış açısı dahil oluyor. Gerekli görüldüğünde ise Prof. ve Doçent veteriner hekimlere vakaları danışabiliyoruz.

HepiPet’in kısa ve uzun vade hedefleri neler?

HepiPet’in evcil hayvan sağlığının teknoloji ve dijital dönüşümünde büyük fark yaratacağına inanıyoruz. Bu amaçla özellikle bu alanda önde gelen ülkelerin pazarlarını ve girişimlerini takip ediyoruz. Şu an üzerinde çalıştığımız mobil uygulamamızı yakında hayvan sahiplerine sunacağız. Bu uygulama ile veteriner hekimlerin daha ulaşılabilir olmasının yanı sıra hayvan sahibiyle süreci bizzat takip ederek daha hızlı destek sunabileceğiz. Veteriner hekim sayısını artırarak özellikle uzman veteriner hekim kadromuzu genişleteceğiz. Uzun vadede ise evcil hayvan sağlığına teknolojiyi daha fazla entegre edeceğimiz hedeflerimiz var. Evcil hayvan sahiplerinin yaşadığı sorunlarda yalnız kalmasının ve internetteki bilgi kirliliğinin önüne geçerek doğru ve güvenilir bilgi kaynağı olarak daha geniş bir kitleye daha hızlı ulaşacağız. 

Yakın zamanda girişimle ilgili yenilikler olacak mı?

Şu an yeni iş birlikleri ve sosyal sorumluluk alanındaki odağımızı sürdüreceğiz. Daha fazla hayvana ulaşabileceğimiz yeni projelerin üzerinde çalışıyoruz. Mobil uygulama ise bunlardan biri. Ayrıca İBB ile sokak hayvanları üzerine geliştirdiğimiz bir projede görüşmelerimize devam ediyoruz. 

Sokak hayvanları için bir çalışmanız var mı?

Elde ettiğimiz soruların yüzde 21’i sokak hayvanlarını kapsıyor. Sokaktaki dostlarımızın problemlerinde HepiPet ilk ulaşılan kaynak olabiliyor. Şu aşamada doğrudan belediye veteriner hekimlerine yönlendirme ile beraber arka plandaki çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 2018 yılı sonunda İBB Zemin İstanbul girişimi olduk ve İBB Veteriner İşleri Müdürlüğü ile görüşmeler yaptık. Bu alandaki problemleri hem belediye merkezlerinde çalışmış veteriner hekimler hem de teknolojinin sağlık alanında sunabileceği çözümleri görebilen ekip ile çözmeyi amaçlıyoruz. Bunun yanında 4 Nisan Dünya Sokak Hayvanları Günü için Sia-Insight ortaklığında bir araştırma yaptık. Elde ettiğimiz verileri sosyal medya hesaplarımızdan paylaştık. Bu araştırmada sokaktaki dostlarımızın ihtiyaçları, insanların ve yerel yönetimlerin yaklaşımları hakkında da veriler elde ettik. Bu veriler hangi kısımların önceliklendirilmesi gerektiğini ve sokak hayvanlarının temel sorunlarını ön plana çıkardı. Aynı zamanda belediyeler ve üniversite kulüpleriyle ortak çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Üniversitelerin kampüslerini ziyaret ediyor ve kampüslerde bakılan hayvanların sağlığı konusunda kulüplere destek olmaya devam ediyoruz.

Kedi ve köpek sahipleri en çok hangi konuları merak ediyor? En sık karşılaştığınız sorular hangileri?

HepiPet özellikle yeni hayvan sahiplenmiş kişilere daha kolay ulaşıyor. Yeni hayvan sahiplerinin de genellikle endişeli olabildiği konular kusma, ishal, iştahsızlık gibi doğrudan bir sağlık sorununa işaret edebilecek kısımlar. Bu ihtiyaçlara yönelik kapsamlı içerikler üretiyoruz. Sadece veteriner hekimlerin kaleme aldığı yazılar sık sorulan konularda hızlı cevap niteliği taşıyor. Ancak dönemsel olarak aldığımız soruların konuları da değişiyor. Örneğin yaz ayları öncesinde parazitler, tüy dökülmeleri, alerjiler hakkında sorular gelirken, tatil öncesi seyahat ve davranış kategorisinde çok fazla soru alıyoruz. Sürekli olarak sorulan ve merak edilen konuların başında beslenme de geliyor. Hayvan sahipleri dostlarını özellikle nasıl besleyecekleri konusunda daha meraklılar. Sitemizde bize sorulan soruları derlediğimiz bir kısım var. Herkese açık olan bu bölüme www.hepipet.com adresinden ulaşabilirler.

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar