İngilizler hayatları boyunca ne kadar bağış yapıyor?

İngilizler hayatları boyunca ne kadar bağış yapıyor?

Stand Up To Cancer derneği için yapılan yeni araştırmalarda, yetişkin bir İngilizin hayatı boyunca hayır kurumlarına toplam 28.000 sterlin ödediği ortaya çıktı.

Hyundai İngiltere ve Cancer Research UK’ye bağlı olan Stand Up To Cancer derneği tarafından yaptırılan çalışma, ortalama bir İngiliz yetişkinin hayatı boyunca toplam 28.000 sterlin ödediğini gösterdi; 16.000 sterlin otomatik ödemeler, dükkanlar içinde 8.000 sterlin ve yaşam boyu 1.000 sterlinden fazlası ise nakit olarak veriliyor.

Çalışmaya göre ortalama bir İngiliz’in yıllık 27.600 sterlin geliri olduğu göz önünde bulundurulduğunda, “İngilizler’in bir yıllık maaşını hayatının bir döneminde iyi nedenler için bağışladığı” anlaşılıyor.

İngiltere genelinde her 28 farklı şehirden 100 yetişkin olmak üzere toplam 2.800 yetişkinin katıldığı çalışmada, ortalama bir İngiliz yetişkininin ayda 23,04 sterlin tutarında bir miktarı otomatik ödemeyle hayır işlerine aktardığı ortaya çıktı. Aynı zamanda, nüfusun yüzde 1’inden fazlasının da ayda 300 sterlinden daha fazla bağışta bulunduğu ve böylece ömrü boyunca toplam 200.000 sterlinden daha bir büyük bir tutarı bağışladığı ortaya çıktı.

Ankete katılanların bağışta bulunduğu toplam gelirin yüzde 25’ini temassız bağışlar üzerinden gerçekleşiyor. Ayrıca yüzde 10’luk bir kitlenin hayır işlerinde temassız ödemeleri kullanabilmeyi istediği de ortaya çıkarıldı.

Çalışmada Oxford’un İngiltere’de en “cömert şehir” oldu ve onu Londra takip ettiği tespit edildi. Oxford sakinlerinin ortalama ayda 160 sterlin bağış yaptığı ve bunun ortalama 33,83 sterlin tutarında otomatik ödemelerle gerçekleştiği bulundu. Oxford’dan katılanların dörtte birinden fazlası da kendi iradesi ile hayır işlerine para yardımı yaptıklarını söyledi.

Ayda 29,03 sterlin otomatik ödeme yoluyla ve bağış toplama kutularına 30 sterlinden fazla bağışta bulunan Londra’nın da, İngiltere’de en cömert ikinci şehri olduğu ortaya çıkarıldı. Ankete katılanların yüzde 20’si, bir hayır kurumuna bir hediye bırakacaklarını söyledi.

Hyundai, Nisan ayında Stand Up To Cancer için para toplamaya yardım eden dünyanın ilk temassız otomobilini tasarladığını açıklamıştı.

İngiltere’den gelen bu veriler sosyal girişimler için yenilikçi çözümlerin ne denli önemli olduğunu bizlere gösteriyor. Toplumun güvenini temin eden ve nihayetinde hayır işleri için kullanılacak alanlarda toplumun bağış yapmaktan çekinmediği ortaya çıkıyor.

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar