İlk Fırsat Programı’na başvurular başladı

İlk Fırsat Programı’na başvurular başladı

İşverenler tarafından daha az bilinen devlet üniversitelerinden yeni mezun gençlere fırsat vermeyi hedefleyen İlk Fırsat Programı, 2020 yılında 26 STK’da 55 gence ilk iş deneyimi sağlayacak. Başvurular, 7 Ağustos 2020’ye kadar sürecek.

Şevket Sabancı ve ailesi tarafından sürdürülebilir sosyal yatırımlar yaparak Türkiye’nin kalkınmasına katkıda bulunmak amacıyla kurulan Esas Sosyal, üniversite eğitimlerini tamamlayıp işe giremeyen gençlerin işsizlik sorununa çözüm modeli oluşturmak amacıyla 2016 yılında “İlk Fırsat Programı”nı başlattı. Az bilinen devlet üniversitelerinden yeni mezun gençlere ilk iş deneyimi sağlamak için hayata geçirilen İlk Fırsat Programı’nın yeni dönem başvuruları 7 Ağustos 2020’ye kadar sürecek.

İşverenler tarafından daha az bilinen devlet üniversitelerinden yeni mezun gençlere fırsat vermeyi hedefleyen İlk Fırsat Programı, işbirliği yapılan STK’ların kurumsal iletişim, muhasebe ve finans, insan kaynakları, idari işler, satın alma, bilgi teknolojileri ve kaynak/iş geliştirme gibi özel sektörde de karşılığı olan fonksiyonel departmanlarda, gençlerin 12 ay tam zamanlı çalışarak işbaşı deneyimi kazanmalarına fırsat sunuyor. İlk Fırsat katılımcılarının STK’larda çalıştıkları süre boyunca maaşları, Esas Sosyal ve Esas Sosyal’in vizyonunu paylaşan 20 kurumsal destekçi tarafından karşılanıyor.

Program nasıl ilerliyor?

Yeni mezun gençler, başvuru süreçlerini takiben online mülakatlara dahil olacaklar, işe uyum ve kişilik envanteri aşamalarından geçecekler. Program kapsamında 2020 yılında 26 sivil toplum kuruluşunda 55 gence ilk iş deneyimi sağlanacak. Programa kabul edilen gençler, oryantasyon programının ardından 2 Kasım tarihinde STK’larda kabul edildikleri pozisyonlarda iş başı yapacaklar. Programa kabul edilen tüm katılımcılar, İlk Fırsat Akademisi kapsamında 250 saatten fazla 21’inci yüzyıl becerileri, İngilizce ve Office Programları eğitimleri alacaklar; mentorluk desteği ve mülakat etkinlikleriyle iş arama süreçlerine hazırlanacaklar.

Kimler başvurabilir?

İlk Fırsat Programı’na, 1 Ocak 1996-31 Aralık 2000 arasında doğan 20-25 yaş arasında ve devlet üniversitesinden yeni mezun olan gençler başvurabiliyor. Mezunların diploma notunun dörtlük sisteme göre en az iki buçuk; 100’lük sistemde ise en az 65 puan olması ve başvuranların daha önce tam zamanlı çalışmamış olmaları bekleniyor. Gönüllü olarak sivil toplum kuruluşlarında ya da kulüp çalışmalarında görev almış, staj yapmış ve/veya burs almış öğrenciler öncelikli olarak değerlendiriliyor.

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar