İklim konusunda çabalar yetersiz

İklim konusunda çabalar yetersiz

İklim Haber ve KONDA’nın araştırma sonuçlarına bakıldığında, Türkiye’de her iki kişiden birine göre iklim krizinin etkileri ülkemizde şimdiden hissediliyor, toplumun yüzde 61’i ise bu durumdan endişeli.

İklim Haber ve KONDA Araştırma tarafından gerçekleştirilen “Türkiye’de İklim Değişikliği Algısı 2019” adlı araştırmanın sonuçlarına göre, Türkiye’de her iki kişiden biri iklim krizinin etkilerini Türkiye’de şimdiden hissediyor, toplumun yüzde 61’i ise bu durumdan endişeli. Türkiye çapında 2 bin 745 kişi ile yüz yüze yapılan anket, kamuoyunun ülkemizdeki iklim krizi ve etkileri, afetler ile iklim konusunda hükümet ve belediyelerin çalışmaları hakkında görüşleri gözler önüne seriyor.

Toplumun yüzde 71’i afetlerin arttığını ve bunun sebebinin iklim değişikliği olduğunu düşünüyor. Hükümetlerin ve belediyelerin iklim eylemlerini de değerlendiren katılımcıların yüzde 55’i bu konuda çaba gösterilmediğini ifade ediyor. Araştırma iklim değişikliğinin Türkiye’de her 10 kişiden en az 6’sının endişelendiği bir konu olduğunu ortaya koyuyor. Kişilerin yüzde 15’i bu durumdan çok endişeli olduğunu ifade ederken, yüzde 46’sı ise endişeli olduğunu belirtiyor.

Sonuçları değerlendiren KONDA Araştırma Genel Müdürü Bekir Ağırdır, Türkiye’nin iklim konusunda ortak bir paydada buluştuğunu ifade ediyor. Ağırdır; “Din ve hayat tarzı temelli kutuplaşmaların derinleştiği bir dönemden geçmemize rağmen, tüm bu kutuplaşmalara karşın iklim değişikliği konusundaki tespit ve endişeler neredeyse kutuplara göre hiç değişmiyor” dedi.

Araştırmaya göre her iki kişiden biri; “Ülkemizde iklim değişikliğinin etkilerini şimdiden hissediyoruz” dedi. Toplumun yüzde üçü hiçbir zaman iklim değişikliğinin etkileri hissedilmeyecek derken; yüzde 23’ü ise durum hakkında fikrinin olmadığını belirtiyor. Bu oranın yüksekliği ulusal ve yerel düzeyde iklim değişikliğinin ne tür etkileri olduğuna dair çalışmaları olan ihtiyacı bir kez daha gözler önüne seriyor. 

İklim Haber Yayın Yönetmeni Barış Doğru ise “Derinleşen iklim krizi, ülkemizde toplumsal yaşamın her alanında etkilerini gösteriyor ve toplum bunun çok net farkında” dedi.

Araştırmada toplumun sadece yüzde 16’sı merkezi hükümetin, sadece yüzde 15’i ise belediyelerin yeterli çabayı gösterdiğini düşünüyor. Toplumun yüzde 55’ine göre ise hem hükümet hem de belediyeler iklim eyleminde sınıfta kalıyor.

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar