“Geleceğin teknoloji liderlerinin yetişmesine katkı sağlıyoruz”

“Geleceğin teknoloji liderlerinin yetişmesine katkı sağlıyoruz”

Firmaların dijital dönüşüm süreçlerinde katma değerli ürünler ve hizmetler sunan teknoloji şirketi GTech Akademi’nin İK Direktörü İrem Akman Keskin, GTech’in sosyal sorumluluk anlayışını, sektördeki serüvenini ve hayata geçirdikleri projeyi anlattı.

Türkiye’nin en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan GTech sosyal sorumluluk çalışmalarıyla da sektörde ön plana çıkıyor. GTech’in sosyal sorumluluk anlayışını sizden dinleyebilir miyiz?

2000 yılında CEO’muz Mine Taşkaya tarafından kurulan GTech, bugün firmaların dijital dönüşüm süreçlerinde katma değerli ürünler ve hizmetler sunan Türkiye’nin öncü teknoloji şirketlerinden biri. Dijital dönüşümün tüm şirketler için kaçınılmaz olduğu bu dönemde, sahip olduğumuz 22 yıllık deneyimimizle kurumlara katkı sağlamak bizim için çok değerli.  

Teknoloji sektörünün gelişimi ve dönüşümünün pandemiyle birlikte son derece hızlanması, dünya çapında nitelikli ve donanımlı insan kaynağı  açığını ortaya çıkarttı.  GTech Akademi ile üniversiteli gençlerimizi sektörümüzün ihtiyaçları ve beklentileri doğrultusunda geliştiriyor, geleceğin teknoloji liderlerinin yetişmesine katkı sağlıyoruz.  Mottomuz “En büyük sorumluluğumuz gençlerimiz”. Akademi ile üniversite mezuniyeti sonrası kariyer yolculuğuna çıkan genç arkadaşlarımızı, hem teorik hem de uygulamalı eğitimlerle daha donanımlı hale getirirken aynı zamanda sektörün önde gelen profesyonelleri ile tanışma ve onların deneyimlerinden faydalanma imkânı sağlıyoruz. Çeşitliliğe önem veren bir kurum olarak kapsayıcı tutumumuz ve eşitlik anlayışımızla 9 yıldır devam ettirdiğimiz GTech Akademi ve hayata geçirdiğimiz tüm sosyal sorumluluk projelerimiz bizim için çok değerli.

GTech Akademi ile sektöre nitelikli iş gücü kazandırmayı amaçlıyorsunuz. GTech Akademi nasıl hayata geçti, bugüne kadar kaç kişi yararlandı?

2014 yılından bu yana sürdürdüğümüz GTech Akademi, bir teknoloji şirketi olarak en büyük sorumluluğumuzun bu alanda iş hayatına başlamayı hedefleyen iş gücünün bilgi ve becerilerini arttırmak ve onları daha donanımlı bir şekilde iş hayatına hazırlamak bilinciyle ortaya çıktı. Bu kapsamda kariyerlerine teknoloji sektöründe başlamak isteyen gençlere alanında uzman ekiplerimiz ile büyük veri, iş zekâsı, veri ambarı, veritabanı yönetimi, finansal teknolojiler ve kurumsal performans yönetimi eğitimleri veriyoruz.

GTech Akademi sektöre nitelikli işgücü kazandırmayı amaçlıyor ancak bunu temel mühendislik eğitimlerinin yanı sıra sektörün ihtiyaç duyduğu yeni nesil teknolojileri uygulamalı olarak göstererek de yapıyor. Böylece teknoloji sektörünün dünya çapında ihtiyaç duyduğu yetkin insan kaynağı sorununa bir çözüm sunuyoruz. Ayrıca eğitimimize dahil olan gençlerimize iş hayatına ilk adımlarını atarken önemli bir avantaj yaratıyoruz, öyle ki, bugüne kadar 17.000’den fazla başvuru aldığımız GTech Akademi’de eğitim almış olan 400’e yakın gencimizin yüzde 75’i birkaç ay içinde farklı kurumlarla el sıkışarak  kariyerlerine başlamış oldular.

Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) ve İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından Melyaz Projesi hayata geçirildi. GTech projede hami firmalar arasında yer alıyor. Bu projenin bir parçası olarak ne gibi katkılar sağlıyorsunuz?

Melyaz, sektörümüze nitelikli ve donanımlı teknoloji profesyonelleri kazandırma misyonumuzu ve sosyal sorumluluk anlayışımızı gösteren GTech Akademi Programımız’ı destekleyen bir proje. Burada amaç, Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri’nde Bilişim Teknolojileri alanında eğitim gören gençlere, sektörde faaliyet gösteren firmaların destek olması. Proje kapsamında her okul bir şirket ile eşleştirildi. Biz de Atatürk Çağdaş Yaşam Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde okuyan 11’inci Sınıf öğrencilerinin okuduğu müfredatın zenginleştirilmesine katkıda bulunuyoruz. Buna ek olarak 12’nci sınıf öğrencilerinin zorunlu stajlarını GTech’te yaparken, öğrendikleri teorik bilgileri ulusal ve uluslararası projelerde deneyimleme şansı yaratarak mezun olduklarında iş hayatına hazır hale gelmelerini amaçlıyoruz. Sektörümüzdeki 22 yıllık tecrübemiz, hem gençlerin kariyer yolculuklarını şekillendirmesine yardımcı oluyor hem de kalkınma noktasında ülkemize destek sağlıyor.

Bir sosyal sorumluluk projesine destek verirken öncelikle nelere dikkat ediyorsunuz?

GTech olarak sosyal sorumlulukta sürdürülebilirliğin ne kadar önemli olduğunu bilen bir şirketiz.  Teknoloji sektörünün bundan sonra daha da gelişeceğinin, yetkin insan gücüne daha çok ihtiyaç duyulacağının farkındayız. Geleceğimiz olan gençlerimizin nitelikli bireyler olmasını önemsiyoruz. Dolayısıyla sosyal sorumluluk anlayışımızın temelini sektörümüzdeki iş gücü kalitesini yükseltmek ve istihdam yaratmaya destek olmak olarak özetleyebiliriz.  Bir sosyal sorumluluk projesini değerlendirirken mutlaka sosyal fayda yaratmasına odaklanıyoruz. Projenin sürdürülebilir, ölçülebilir ve en önemlisi Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’ndan birkaç tanesini karşılıyor olması vazgeçilmez kriterlerimiz.  Sektörümüzü geliştirip değer yaratacak farklı iş birliklerine her zaman açığız.

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar