“Eksik değil, engelli hiç değil, sadece farklılar”

“Eksik değil, engelli hiç değil, sadece farklılar”

Kurumsal internet radyosu Radyo Gedik’te her perşembe saat 11.00-12.00 arasında bir sivil toplum kuruluşunu veya sosyal girişimi ağırlayan İyilik Elçileri’nin 6 Şubat’taki konuğu İstanbul Zihinsel Engelliler için Eğitim ve Dayanışma Vakfı Başkanı Hakan Kural ve Genel Sekreter ve Koordinatörü Merve Kılıç oldu.

İyilik Elçileri radyo programının 6 Şubat konuğu İZEV Genel Sekreteri ve Koordinatörü Merve Kılıç, Türkiye’deki 8,5 milyon engellinin 2 milyonunun zihinsel engelli olduğunu belirtti. Otizmli olan ama farkına varılmayan veya kaderine bırakılan bireylerin de olduğunu ifade eden Kılıç, bu sebeplerden dolayı kayıt dışı verilerin de mevcut olduğuna dikkat çekti. Kılıç, “Zihinsel engelli bireylerin çoğu Otizmli. Zihinsel engelliler için günümüzde ‘farklı’, ‘dezavantajlı’ veya ‘özel gereksinimli’ bireyler denilebilir” şeklinde konuştu.

Programın devamında vakfın projelerinden bahseden İZEV Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Kural, “Projelerimizin hepsinin hizmet ettiği ana bir fikir var. O ana fikir de toplumda öteki olarak bakılmaya aday olan ya da bakılan gençlerin, her insana fırsat verildiğinde çok güzel işler yapabileceği. Ürettiğimiz projelerin hepsinde de onlara doğru bir destek vererek onları destekliyoruz. Örneğin dünyanın en ünlü şarkılarından biri olan ‘Another Brick In The Wall’ şarkısını aldık ve onları başrolde oynattık. Başka bir kurum olsaydı klipte ünlüleri oynatabilirdi ama biz bunu tercih etmiyoruz. Yaşamın içinde gençlere bir fırsat veriyoruz” dedi.

Özel gereksinimli bireyler hangi sorunlarla karşılaşıyor?

Yaşam Hakkı – Duvar

Müzik arasının ardından İZEV Başkanı Hakan Kural, dünyaca ünlü Roger Waters ve Pink Floyd desteği ile hazırlanan ve Selda Bağcan, Funda Arar, Kubat ve Koray Avcı’nın seslendirdiği, Prof. Yavuz Dizdar’ın da oyuncu olarak katkıda bulunduğu “Yaşam Hakkı – Duvar (Another Brick in The Wall)” klibinin detaylarını aktardı. İZEV tarafından Nisan 2018 yılında hazırlanan Yaşam Hakkı – Duvar videosunun izlenme sayısı 10 milyona ulaşırsa engelli bireyler için bağımsız bir yaşam köyü kurulacak. Bu köyde her yaştan ve her engel grubundan bireylerin hem kısa süreli kalması hem de uzun süreli kalacaklar için yurt kısımlarının bulunması hedefleniyor. Klibi izleyerek izlenme sayısını arttırabilir ve projeye destek olabilirsiniz.

www.izev.org.tr

İyilik Elçileri programın tamamını dinlemek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar