Dünya gençliği küresel iklim grevinde sesini bir kez daha yükseltiyor

Dünya gençliği küresel iklim grevinde sesini bir kez daha yükseltiyor

Geçtiğimiz Eylül ayında gerçekleştirilen Fosil Yakıtlara Son Yürüyüşü’nün ardından çevre sorumlu gençler, 19 Nisan’da iktidardaki liderlerden harekete geçmelerini talep etmek üzere sokaklara çıkarak sesini yükseltecek. 

İklim bilimciler, küresel sıcaklıkların artmasından kaynaklanan tehlikeler konusunda onlarca yıldır uyarılarda bulunuyor ancak liderler ve hükümetler harekete geçmeyi reddediyor. 

En zengin ulusların başkanları ve başbakanları fosil ekonomisini dizginlemekte ve küresel ısınmayı sınırlamakta başarısız oldu.

Dünyanın dört bir yanındaki toplumlar, özellikle de ‘’En Çok Etkilenen Halklar ve Bölgeler’’, bu ihmalin sonuçlarıyla şimdiden yüzleşiyor.

‘’Bu liderler genç nesillere hesap vermelidir’’ amacıyla harekete geçen dünya genelindeki iklim aktivistleri, 19 Nisan Cuma günü hükümetlere seslenmek üzere bir kez daha küresel iklim grevini hayata geçiriyor. 

Türkiye’de de Youth For Climate Türkiye ve Genç İklim Hareketi, 19 Nisan’da Kadıköy rıhtımda saat 18:30’da dayanışma içinde oldukları STK’lar, iklim hareketleri ve iklim aktivistleri ile bir araya gelecek.

İklim aktivisti gençler, #İklimAdaletiŞimdi sloganıyla bir araya gelecekleri iklim grevi için hazırlıklarını sürdürüyor.

Türkiye’deki İklim için Gençlik platformu (Youth For Climate Türkiye) tarafından yapılan açıklamada, ‘’İklim adaleti için toplu bir seferberliğe olan ihtiyaç daha önce hiç olmadığı kadar açık. Politik ve ekonomik sistemlerde köklü değişiklikler için baskı yapılması gerekiyor. Karar vericilere sorumluluklarını hatırlatma görevi de biz gençlere düşüyor’’ ifadeleri yer aldı.

İklim Grevi Programı 19 Nisan Cuma Günü

Yer: Kadıköy Rıhtım

Saat: 18:30-19:00

Kaynak:

https://fridaysforfutureusa.org/april-19/#:~:text=On%20April%2019th%202024%2C%20we,is%20a%20fossil%20fuel%20crisis

https://www.iklimhaber.org/dunya-gencligi-kuresel-iklim-grevinde-sesini-bir-kez-daha-yukseltiyor/

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar