Değişime yönelik yeni çalışma: Okul Gelişim Programı

Değişime yönelik yeni çalışma: Okul Gelişim Programı

Öğretmenlerin kişisel ve mesleki gelişimlerine destek sağlamak amacıyla faaliyet gösteren, Türkiye’nin bu alandaki ilk ve en etkin sivil toplum kuruluşu Öğretmen Akademisi Vakfı (ÖRAV), Okul Gelişim Programı’nı başlattı.

ÖRAV, başlattığı Okul Gelişim Programı’yla farkındalık eğitimlerinin bir adım ötesine geçerek değişim yaratmak amaçlıyor. İlk olarak 26 Ekim’de Gaziantep’te Empati Derneği’nin desteğiyle Empati Şehitkamil ve Empati Şahinbey İlkokullarına uygulanmaya başlayan Okul Gelişim Programı’nın Türkiye’ye örnek olması ve diğer illere de yayılması hedefleniyor.

Her bir okulla yapılan iş birliği kapsamında ÖRAV’ın vereceği eğitimler yıl boyu sürecek. Böylece programın ana hedeflerinden biri olan değişim için süreklilik sağlanacak. Program; öğretmenlerin bilgiyi değil, öğrenmeyi öğreten liderler olarak gelişmeleri amacıyla oluşturulan çatı programı Öğrenen Lider Öğretmen’den konular da içeren yeni bir içerik ile başlayacak. Ardından eğitim içeriği, iş birliği yapılan okulun ihtiyaçlarına göre şekillendirilecek, izleme ve değerlendirme çalışmalarıyla da zenginleştirilecek. Aynı zamanda okul öğretmenleri ve yönetimine yıl boyunca mentörlük desteği verilecek, dijital öğrenme platformu eKampüs üzerinden karşılıklı paylaşımlarda bulunulacak.

Türkiye’de ilk olarak Gaziantep’te, Şehitkamil ve Şahinbey İlkokullarında uygulanan Okul Gelişim Programı kapsamında 26-27 Ekim tarihlerinde öğretmenlere ilk eğitimleri verildi. Oryantasyon ve Grup Dinamikleri başlığında; Takım Olma, İletişim, Ders Tasarımı ve Kural Oluşturma modülleri çalışıldı. Mayıs 2020’ye kadar devam edecek program boyunca öğretmenlerle Sosyal Duygusal Öğrenme, Öğretim Yöntem ve Teknikleri, Ölçme Değerlendirme, Çok Kültürlü Ortamlarda Barış Dili, Şiddetsiz İletişim ve Farklılaştırılmış Eğitim oturumları yapılacak, eğitim yılı sonunda düzenlenecek şenlikle katılımcı öğretmenler deneyimlerini paylaşacak.

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar