Çocuk istismarına af çıkarılamaz

Çocuk istismarına af çıkarılamaz

TCK 103 Çocuk Cinsel İstismarı Affına Karşı Kadın Platformu, 9 Temmuz Perşembe günü çocuk istismarı faillerine evlilikle af yasa tasarısına karşı bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Platform, 11 Temmuz Cumartesi günü, pek çok ilde sokakta açıklamalar yaparak “İstismarcılara af girişimlerinden ve İstanbul Sözleşmesi’nin iptaline yönelik hamlelerden vazgeçin” diyecek.

Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 103’üncü maddesiyle ilgili af teklifi; 14 yaşına basmış 13 yaşındaki kız çocuklarına istismardan yargılanan ve hatta mahkûmiyet kararı kesinleşip cezaevine konmuş kişilerin resmi nikah yapıldığı takdirde serbest kalmalarını, bu evlilik beş yıl sürdüğü takdirde ise cezanın tamamen ortadan kalkmasını teklif ediyor. Aynı zamanda, tüm dünyada 3-4 yaş farkı olan akran kavramıyla oynanarak 15 yaş farkın “akran” sayılabileceğini iddia ediliyor.

“Kadınlar olarak bu konunun gece nöbetçileriyiz”

279 kadın örgütünün imzacısı olduğu TCK 103 Çocuk Cinsel İstismarı Affına Karşı Kadın Platformu’ndan Avukat Hülya Gülbahar, “Her ne kadar bu af girişiminin TBMM’nin Ekim ayında başlayacak yeni yasama dönemine bırakıldığı iddia edilse de bu iddialar adeta kamuoyunu oyalamak, yatıştırmak için olduğu izlenimi vermektedir. Bu nedenle, kadınlar olarak Meclis açık kaldığı sürece gece yarılarına dek süren yasamayı izleme nöbetimiz sürecektir. Çünkü 2016 yılında bir gece yarısı birkaç milletvekiline verdirilen bir teklifle bu af çıkarılmak istenmişti. Kadınlar olarak o günden beri bu konunun gece nöbetçileriyiz. Ancak 2016’da bu maddeye ilişkin değişiklik önerisi Meclis gündemine bir gece yarısı getirildiği için, bu af girişiminden vazgeçildiği en yetkili ağızlardan açıklanıncaya kadar bu nöbetimizi sürdüreceğiz. Çünkü TBMM’nin açık olduğu 15 Temmuz tarihine kadar bizlerin tedirginliği sürecek” açıklamasında bulundu.

Af girişimi ülkenin gündeminden tamamen çıkartılmalı

TCK 103 Çocuk Cinsel İstismarı Affına Karşı Kadın Platformu, çocuk İstismarcılarına af girişimlerinin gündemde tutulmasının istismarcılar için teşvik, tüm çocuklara için ise tehdit olduğunu belirtti. Platform; asli ve öncelikli görevi çocukların cinsel istismara maruz kaldığı şartları ortadan kaldırmak, koruyucu ve önleyici hizmetleri kurumsallaştırmak olan devletin, bu af girişiminin ertelenmesini değil bir daha asla tartışılmamak üzere ülkenin gündeminden tamamen çıkartılmasını talep ediyor. Platform aynı zamanda, 11 Temmuz Cumartesi günü, pek çok ilde sokakta açıklamalar yaparak da “İstismarcılara af girişimlerinden ve İstanbul Sözleşmesi’nin iptaline yönelik hamlelerden vazgeçin” diyecek.

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar