Bir çift ayakkabı hayatı nasıl değiştirir?

Bir çift ayakkabı hayatı nasıl değiştirir?

Dünyayı gezmek için yola çıkan Kenton Lee, bir süre sonra Kenya’da bir yetimhanede gönüllü olarak çalışmaya başlar. Bir gün küçük bir kız çocuğunun ayakkabısının ayağına dar geldiğini fark eder ve etrafına baktığında diğer çocukların da aynı durumda olduğunu görür. İşte bu fark ediş ihtiyaç sahibi çocuklar için mükemmel bir sosyal girişime dönüyor.

ABD’nin küçük bir şehri olan Idoha’da yaşayan Kenton Lee, üniversiteyi bitirdikten sonra dünyayı dolaşmaya başlar ve gelişmekte olan ülkelerde neler olduğunu keşfetmenin peşine düşer. Kenya’da bir yetimhanede gönüllü olarak çalışmaya başlayan Lee’nin dikkatini orada beyaz elbiseli küçük bir kız çeker. Küçük kızın ayakkabılarının ayağına küçük geldiğini görür ve bu duruma çok şaşırır. Ancak etrafına bakınca aslında çocukların çoğunda aynı sıkıntının olduğunu görür. Hepsinin ayakkabıları küçüktür.

Bulunduğu yetimhanenin fakir bir yer olduğunu bilmesine rağmen yine de bu durum kendisini çok şaşırtır ve bunun çözülmesi gereken bir sorun olduğuna karar verir. Akabinde nasıl çözebileceğini düşünmeye başlar. ABD’ye döndüğünde konuya odaklanarak fikirler geliştirmeye başlayan Lee, 2009 yılında kâr amacı gütmeyen Because International’ı kurar. 

Dar ayakkabılarla gezen küçük çocuklar için büyüyebilen ayakkabılar yapma fikri aklına gelir. Bu fikri geliştirmesi ise altı yıl sürer. Ayakkabı üretmek için birkaç firmayla iletişime geçse de çoğu kişi bu fikri gerçekleştiremeyeceğini söyler. Son olarak Proof of Concept adlı bir şirket Lee’nin fikrini beğenir ve beraber çalışmaya başlarlar.

En az beş yıl giyilebiliyor
Hemen işe koyulan ortaklar, üretilen ayakkabıların yumuşak deriden ve tabanı bir araba lastiği kadar sağlam olması için kaliteli kauçuk içermesine karar verirler. Üzerindeki klipsler sayesinde beş numara büyüyebilen ayakkabılar tasarlarlar ki çocuklar ayakkabıları en az beş yıl giyebilsinler. Ayakkabılar iki boy üretilir: Büyük ve küçük. 12 yaşına kadar olan çocuklar küçükleri giyerken, 13-15 yaşındaki çocuklar büyük olanları kullanıyor.

Lee, 2014 yılında hayata geçirdiği Büyüyen Ayakkabı (The Shoe That Grows) projesiyle dünyanın dört bir yanındaki ihtiyaç sahibi çocuklara büyüyebilen ayakkabı ulaştırıyor.  Yardım yapılan ülkeler arasında Gana, Peru, Kolombiya ve Kenya yer alıyor.

Proje hakkında detaylı bilgiye https://becauseinternational.org/sitesinden ulaşabilirsiniz.

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar