“Baskı endüstrisinde devrim yapmayı hedefliyoruz”

“Baskı endüstrisinde devrim yapmayı hedefliyoruz”

LAM’ON, baskı endüstrisi için yüzde 100 biyobozunur laminasyon filmi üreten Bulgaristan çıkışlı bir girişim. Mısır gibi yenilenebilir kaynaklardan elde edilen LAM’ON, baskıyı herkes için etik ve zararsız kılıyor. LAM’ON’un kurucu ortağı olan Gergana Stancheva sorularımızı yanıtladı. 

Geçtiğimiz hafta Chivas’ın düzenlediği sosyal girişimcilik yarışması Chivas Venture‘da kalan 20 finalistten biri LAM’ON oldu.Yaratıcı ve sürdürülebilir fikirleriyle her finalist oldukça başarılı projeler sundu.Komşumuz Bulgaristan’ın başkenti Sofya çıkışlı LAM’ON da baskı endüstrisinde devrim yaratacak girişimleriyle Chivas Ventura’da ilk 10’a girdi ve online olarak toplanan oylar sayesinde 20 bin dolar fon sağladı. Gelin LAM’ON’u yakından tanıyalım. 

Bize kendinizden, ekibinizden ve LAM’ON’un hikayesinden bahseder misiniz?
LAM’ON bir ihtiyaçtan doğdu. Ben Gergana, illüstratör ve tasarımcıyım. Angela ise fotoğrafçı ve baskı öncesi uzmanı.Bu yüzden çalışmalarımız çok fazla baskı içeriyor ve çok fazla laminasyon kullanıyoruz ancak ve yarattığımız ürünlerin plastikten olduğunun ve geri dönüşümlü olmadığının her zaman farkındaydık. Bulgaristan’da etik anlayışımıza uygun bir laminasyon filmi bulamadığımız için Avrupa pazarını araştırdık ama Avrupa’da da uygun bir seçenek bulamadık. Bu yüzden kendimiz yapmaya karar verdik. 2018’in başında Phd Philip Ublekov Ar-Ge başkanı olarak takıma katıldı. Birlikte şirketi 2018 yılının ekim ayında resmen kurduk. 

Ekip olarak bu girişimi başlatırken motivasyonunuz neydi?
Her birimiz, gezegenimizi mümkün olduğu kadar uzun yıllar korumak için kararlıyız. Kişisel ve profesyonel çabalarımızın her yönüyle de bunu temsil etmeye gayret ediyoruz. LAM’ON, daha bilinçli ve çevre dostu bir hayat yaşamak için bu yolculuğun bir sonraki doğal adımıdır.

Normal ve biyolojik olarak parçalanabilen laminasyon film arasındaki önemli farkları bize söyleyebilir misiniz?
Bunlardan ilki ve en belirgin olanı standart laminasyon filmlerinin petrolden türetilmiş olmasıdır. LAM’ON ise temel olarak mısırdan yapılır. Bu tür bir filmin kağıda uygulanması ısı yoluyla gerçekleşir. Bu, ev çalışanlarının basım ve yayıncılığını çok iyi bildiği kötü emisyonlara neden olur. Bu seçeneklerin aksine LAM’ON sadece karamel benzeri hoş bir koku yayar.

Ömrü dolduktan sonra da iyidir; çünkü mevcut çözümlerin kağıttan ayrılması gerçekten zordur ve çoğunlukla geri dönüştürülmüş kağıdın kirlenmesine neden olur. LAM’ON’un bir kısmı ayrılmasa bile, toksik olmadığı için ürünün son hali gelecekteki dönüştürülmüş halinin kullanımı için bir tehdit oluşturmaz. Petrol bazlı laminasyon, karışık bir basın ürününün bir parçası olduğunda geri dönüştürülmez, yakılır. Bu senaryoda, LAM’ON daha iyidir; çünkü klor atomu içermediğinden yakma sırasında dioksin üretmez. Aynı zamanda ağır metal katkı maddeleri içermez, bu yüzden filmimiz güvenle yakılabilir. Fakat en önemlisi LAM’ON mısır yetiştiriciliğini desteklemek için gübre görevi görebilir ve yeniden kullanılabilir, böylece döngüyü sonlandırır.

Paydaşlarınız kimler? Sofya’daki devlet kurumlarıyla herhangi bir işbirliğiniz var mı?
Başlıca müşterilerimiz matbaa ve yayın evleri. Bununla birlikte, baskı pazarının boyutunu ve her yıl onu desteklemek için üretilen plastik miktarını göz önüne aldığımızda hepimizin faydalanıcı olduğu açık. Sadece Avrupa’daki yayıncılık endüstrisi, her biri kendi tirajlı ve en azından yarısı lamine kapaklı yıllık 50 binden fazla dergi sayısına sahip. Ayrıca reklam endüstrisi için yapılan baskı işleri var. Basılı medyanın kısa raf ömrü olanlarının tamamında plastik kullanımını yarıya indirebilirsek, çevre üzerindeki etkisi çok büyük olacaktır. Bu, kağıt ve karton ambalajla uğraşmadan olacak ki bu malzemelerin de büyük bir yüzdesi bir tür plastik kaplama ile kaplanmıştır. Devlet kurumlarına gelince, okullarla çalışmak ve okul kitaplarının üretim şeklini değiştirmek isteriz!

LAM’ON, mısırı alternatif bir malzeme olarak sunuyor. Mısır konusunda özel olan şey nedir? Alternatif olarak diğer malzemeler ne olabilir?
Şimdilik odak noktamız biyo-polimer polilaktik asit (PLA). PLA, mısırdan elde edilir ve son birkaç yıldır popülerlik kazandı. PLA, gün geçtikçe daha fazla sektörde kullanılıyor. Bu sadece bilinirliğini artırmakla kalmadı, aynı zamanda fiyatının düşmesini de sağladı. Ancak hala petrol kadar ucuz değil ve tam olarak bu LAM’ON’u rekabette bir adım öne geçiren şey. Ekibimiz, mevcut filmlerle aynı aralıkta fiyatlandırmamızı sağlayan laminasyon filminin daha verimli bir üretim yöntemini geliştirmiştir.

LAM’ON, dünyanın iyiliği için ne öneriyor? Başarmayı amaçladığınız şey nedir?
PET (Polyester) tabanlı ürünlerle karşılaştıran çalışmalar nedeniyle PLA, CO2 ayak izi konusunda çok özel ve farklı bir bağlamda kötü bir ün kazandı. Ancak bu, bizim durumumuzda geçerli değil; çünkü karışık basın ürünleriyle ortaya çıkan sorunlarla ilgileniyoruz. BOPP (Çift Yönde Gerdirilmiş Polipropilen) gibi filmler için yaygın olarak kullanılan diğer malzemeler kullanılmazlarsa geri dönüştürülebilirler ancak basılı ortama lamine edilir edilmez çok daha karmaşık hale gelir; çünkü yapışkan, mürekkep ve alt tabaka farklı şekilde işlemden geçirilmelidir. PVC kolayca geri dönüştürülemez. PET kolayca geri dönüştürülebilir ancak yine de hangi malzemeyle birleşik olduğuyla alakalı sorun yaratabilir. Bu yüzden, sayıları konuşursak, 2022 yılına kadar yaptığımız satış tahminimize göre, yaklaşık 1 milyon 313 bin 400 kg CO2, bir diğer örnekle ise  bin 546 dönümlük ormanla aynı miktarda tasarruf edeceğiz!

İnsanların oylarıyla 10 bin dolar aldınız ve Chivas Venture 2019’da ilk 10 finalist arasındasınız. Düşünceleriniz neler?
Chivas Venture bizim için inanılmaz bir deneyim oldu! LAM’ON için kullanabileceğimiz harika bilgiler ve bağlantılar sağladık. Ayrıca LAM’ON’u halka duyurabilmek de paha biçilmezdi. Fakat en önemlisi, arkadaşlarımızdan, ailelerimizden ve yabancılardan gelen destekler çok ilham verici ve motive edici oldu. Tabii ki, fonlar da harikaydı, Bulgaristan’daki patentleme sürecini ve pilot testleri sonuçlandırmamız için yeterli olacaktır. Ancak yine de fon arıyoruz; çünkü LAM’ON’u düzgün bir şekilde başlatmak için biraz daha fazlasına ihtiyacımız var.

LAM’ON’un geleceği için plan nedir?
Öncelikle Bulgaristan’da modern bir üretim tesisi kurmamız ve Balkanlar’da PLA’dan büyük çapta ürünler üreten ilk firma olmamız gerekiyor. Şirket, toksik içermeyen ve sürdürülebilir olan laminasyon filmleri, vernikler, folyolar ve mürekkepler gibi bir dizi baskı ürünleri geliştirecek ve üretecek. LAM’ON, ekibin dünya görüşünü ve ahlaki kodunu temsil eden yeni bir baskı sarf malzemeleri dalgasının yalnızca başlangıcıdır. Kısacası biz baskı endüstrisinde devrim yapmayı hedefliyoruz!

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar